زندگینامه و بیوگرافی احسان قائم مقامی

313
احسان قائم مقامی

احسان قائم مقامی، استاد برجسته و بازیکن حرفه‌ای شطرنج، در تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۶۱ (معادل ۱۱ اوت ۱۹۸۲) در تهران متولد شد. او به عنوان اولین استاد بزرگ شطرنج ایران در سال ۲۰۰۱ شناخته شده است. این عنوان نشانگر مهارت و دانش وی در زمینه شطرنج و تاثیرگذاری در شطرنج ایران و جهان است.

احسان قائم ‌مقامی در حوزه ‌های مختلف شطرنج فعالیت دارد و توانسته است جایزه‌ ها و مدال ‌های متعددی را به دست آورد. در ژوئن ۲۰۲۰، او در رده چهارم شطرنج ‌بازان قرار گرفت که این، نشان از توانمندی و موفقیت وی در این ورزش است.

احسان قائم ‌مقامی نیز از نوادگان سید ابوالقاسم قائم ‌مقام فراهانی است که یکی از شخصیت ‌های بزرگ و موفق در تاریخ شطرنج ایران بوده است.

بازی های مهم احسان قائم مقامی

احسان قائم مقامی یکی از با سابقه ترین شطرنج بازان ایران است و به همین منظور مسابقات زیادی را با بهترین شطرنج بازان دنیا داشته که در ادامه تعدادی از مهم ترین آن ها را برای شما شرح خواهیم داد.

احسان قائم مقامی و کارپف

کارپوف و قائم مقامی یک بازی فراموش نشدنی را در تهران و به مناسبت سی ‌امین سالگرد انقلاب برگزار کردند. در آخرین مرحله رویارویی دوجانبه بین احسان قائم مقامی و آناتولی کارپف در بخش شطرنج برق آسا، استاد بزرگ ایرانی با کسب 5 برد از 12 دور به برتری دست یافت و با 5/6 امتیاز به عنوان برنده این رقابت معرفی شد.

زندگینامه قائم مقامی

در دیدار قائم مقامی و کارپف در سه دور، نتیجه تساوی حاصل شد و شطرنج باز کشورمان با 5/10 امتیاز به عنوان برنده این رقابت شناخته شد.

در مرحله شطرنج سریع، رقابت میان آنها به تساوی 2-2 انجامید. هرکدام از این بازیکنان در بخش فکری نیز موفق به کسب نتایج مختلف شدند. شطرنجباز کشورمان با کسب 8 برد، 7 باخت، و 5 تساوی با دست یابی به 5/10 امتیاز، برنده این رقابت شد.

قائم مقامی به عنوان برنده مقابل حریف قدرتمند روسی خود 26 هزار دلار جایزه نقدی دریافت کرد. آناتولی کارپف نیز با 7 برد، 8 باخت و 5 تساوی 5/9 امتیاز کسب کرد و جایزه 13 هزار دلاری را دریافت کرد.

مگنوس کارلسن و احسان قائم مقامی

رقابتهای قهرمانی شطرنج سریع جهان در سال 2015 و در برلین آلمان برگزار شد. احسان قائم مقامی نیز از کشورمان در این رقابت های معتبر جهانی حضور داشت. نماینده شطرنج کشورمان موفق شد در دور نخست این رقابت ها به یک تساوی ارزشمند مقابل مگنوس کارلسن مرد شماره یک شطرنج جهان و قهرمان مطلق این رشته دست پیدا کند.

از این تساوی و برد در مقابل کارپوف به عنوان بهترین بازی های قائم مقامی یاد می شود.

احسان قائم مقامی و علیرضا فیروزجا

در پنجاه و دومین دوره مسابقات شطرنج قهرمانی کشور، فیروزجا و قائم مقامی مقابل هم قرار گرفتند که دو بازیکن پس از شش دور بازی به تساوی رسیدند.

قائم مقامی و فیروزجا

این بازی برای قائم مقامی اهمیت زیادی داشت. زیرا او در اولین رویارویی خود با فیروزجا مغلوب شده بود. در این رقابت و در بخش مردان تمامی بازیکنان مطرح کشور حضور داشتند.

پرهام مقصودلو احسان قائم مقامی

در هفتمین دور از مسابقات قهرمانی کشور، پرهام مقصودلو نفر اول شطرنج کشور موفق شد از سد احسان قائم مقامی عبور کند.

این مسابقات با حضور 16 شطرنج باز برتر کشور برگزار شد که در مهم ترین رقابت، قائم مقامی مقابل مقصودلو قرار گرفت و موفق نشد در مسیر قهرمانی، مقصودلو را از میدان به در کند.

در حال حاضر پرهام مقصود لو بهترین ریتینگ را در بین بازی کنان ایرانی دارا است.

افتخارات و رکورد های احسان قائم مقامی

  • کسب 13 قهرمانی کشور در سال های مختلف. این رکورد در ایران بسیار دست نیافتنی به نظر می رسد.
  • یدک کشیدن عنوان بهترین شطرنج باز و ریتینگ ایران برای 13 سال
  • پیروزی اسطوره ای مقابل آناتولی کارپوف در مسابقات تهران
  • وی در سال 2019 موفق شد یو یانگ یی استاد بزرگ شطرنج چین را شکست دهد و به بهترین ریتینگ تاریخ ایران دست پیدا کند. بهترین ریتینگ ایران 2763 است. فیروز جا و مقصود لو چند باری به یک قدمی این ریتینگ رسیدند اما تا سال 2020 نتوانستند از آن عبور کنند.
  • در بازی های آسیایی سال 2006 در کشور قطر موفق شد مدال برنز را برای کاروان ایران کسب کند.
  • کسب 2 مدال برنز در رقابت های داخل سالن آسیا(ماکائو 2007 و کوانگ نین 2009)
  • عنوان افتخاری بهترین شطرنج باز تاریخ ایران

بیوگرافی قائم مقامی

رکورد گینس احسان قائم مقامی

احسان قائم‌ مقامی، استاد بزرگ شطرنج ایران، در یک رقابت سیمولتانه با ۶۱۴ شطرنج باز در دانشگاه شهید بهشتی شرکت کرد. این مسابقه که از ساعت ۱۰:۱۰ سه‌شنبه ۹ بهمن ۱۳۸۹ آغاز شده بود، بیش از ۲۵ ساعت به طول انجامید و با ثبت رکورد جدید، به پایان رسید.

قائم ‌مقامی در این مسابقه با اجرای بیش از ۵۶ کیلومتر پیاده ‌روی، به ۵۹۰ پیروزی دست یافت. او در ۱۶ دیدار به نتایج تساوی رضایت داد و در ۸ دیدار تن به شکست داد. با کسب بیش از ۹۰ درصد امتیازات لازم، احسان قائم‌ مقامی به عنوان رکورد دار مسابقات سیمولتانه معرفی شد و نامش در کتاب رکورد‌ های جهانی گینس به ثبت رسید.

تحصیلات احسان قائم مقامی

احسان قائم مقامی استاد بزرگ شطرنج ایران دارای دکترای رشته تربیت بدنی است و با درجه عالی (نمره 20) از رساله دکتری خود با موضوع توسعه ملی و بین‌المللی شطرنج ایران، دفاع کرده است. این دستاورد، یک مرحله مهم در مسیر شطرنج ایران و شناخت بیشتر در این زمینه محسوب می ‌شود.

زندگی نامه احسان قائم مقامی، مملو از موفقیت های مختلف حرفه ای و تحصیلی است. کم تر قهرمانی را می توان پیدا کرد که در زمینه تحصیل نیز هم چون ورزش، سر آمد باشد.

قائم مقامی یکی از قهرمانان به نام در ورزش ایران است که در تحصیلات نیز همانند ورزش حرفه ای توانسته است موفق باشد. از دیگر ورزشکاران تحصیل کرده ایران می توان به علی دایی، هادی ساعی و … اشاره کرد.

وی همچنین دارای تحصیلات در رشته حقوق قضایی از دانشگاه آزاد تهران نیز هست.

رنکینگ احسان قائم مقامی

احسان قائم مقامی طی آخرین رنکینگ فدراسیون جهانی شطرنج برای اولین بار در 21 سال گذشته به زیر 2500 سقوط کرد.

با بررسی زندگی نامه و بیوگرافی احسان قائم مقامی می بینیم که او زمانی که تنها 19 سال سن داشت توانست از ریتینگ 2500 عبور کند. این شطرنجباز برجسته حتی سابقه عبور از ریتینگ 2600 را نیز در کارنامه دارد.

بالا ترین ریتینگ کسب شده توسط این شطرنجباز کشورمان، 2633 است که در سال 2005 کسب شد.

جالب است بدانید که از شروط اصلی استاد بزرگی در شطرنج عبور از ریتینگ 2500 است. با این تنزل در ریتینگ، قائم مقامی جایگاه خود در بین بازیکنان ایرانی را نیز از دست داده و به رتبه نهم سقوط کرده است.

البته عنوان استاد بزرگی شطرنج مادام العمری هستند و با سقوط ریتینگ از شطرنج باز سلب نمی شود. در صورتی که ریتینگ قائم مقامی باز هم کاهش پیدا کند، عنوان استاد بزرگی او همیشگی خواهد بود و خللی در این عنوان ایجاد نخواهد شد.

مدرسه شطرنج احسان قائم مقامی

مدرسه شطرنج نوین به مدیریت احسان قائم مقامی واقع در خیابان پاسداران شهر تهران است. این مدرسه با هدف آموزش شطرنج در تمامی سطوح فعالیت می کند. البته شنیده ها حاکی از این است که شعبه دوم این مدرسه قرار است در شیراز راه اندازی شود.

ازدواج احسان قائم مقامی

شایسته قادر پور، شطرنج ‌باز ایرانی با درجه استاد بین‌المللی زنان، در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۶۳ متولد شد. او از سال ۱۳۷۵ عضو تیم ملی شطرنج زنان ایران است و در سپتامبر ۲۰۱۱ به ریتینگ ۲۲۵۲ دست یافت که او را در رده سوم زنان شطرنج باز ایرانی قرار داد. شایسته قادرپور همچنین همسر سابق احسان قائم مقامی، شطرنج‌باز برجسته ایرانی، می ‌باشد.

شایسته قادرپور همسر احسان قائم مقامی
شایسته قادر پور استاد بین المللی شطرنج

همسر دوم احسان قائم مقامی

قائم مقامی پس از جدا شدن از خانوم شایسته قادر پور با همسر دوم خود یعنی محبوبه سلیمان پور ازدواج نموده و حاصل این ازدواج یک دختر به نام سوفیا است. قائم مقامی پس از ازدواج دوم خود یک بار دیگر در مسابقات اوج گرفت اما به مانند دوران جوانی موفق به تداوم صعود خود نشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها