نقد و بررسی نسخه ارلی اکسس بازی Hades 2

15
بررسی بازی Hades 2

در سال ۲۰۱۸، استودیو سوپرجاینت گیمز با عرضه بازی Hades به صورت Early Access در فروشگاه Epic Games، انقلابی در این زمینه ایجاد کرد و مسیری را به توسعه دهندگان نشان داد که چگونه می‌توانند با انتشار ارلی اکسس بازی‌های خود و دریافت بازخورد از گیمرها، بازی‌های جذابی توسعه دهند. نسخه اول پس از اعمال به روزرسانی‌ها و تغییرات متعدد، در سال ۲۰۲۰ عرضه نهایی شد و Hades توانست یکی از بهترین عناوین روگ لایک تاریخ شود. حالا پس از گذشت چهار سال، شاهد انتشار نسخه دوم این شاهکار هستیم و استودیو سوپرجاینت گیمز Hades II را همانند نسخه پیشین، به صورت Early Access در استیم و فروشگاه Epic Games عرضه کرده است. در این مطلب از سایت پروچس قصد داریم تا به نقد و بررسی بازی Hades 2 بپردازیم و بررسی کنیم که آیا Hades II نسبت به نسخه قبلی پیشرفت قابل توجهی داشته یا خیر؟

نقد و بررسی داستان بازی Hades 2

نسخه ارلی اکسس بازی Hades 2 دقیقاً همان چیزی است که از یک بازی در این مرحلهٔ توسعه انتظار می‌رود. در این نسخه با انبوهی از محتویات مواجه نیستیم اما از طرف دیگر بازی خیلی بیشتر از یک دمو است. در نسخه ارلی اکسس هیدس 2 شاهد تجربه‌ای با کیفیت هستیم که به مرور زمان با آپدیت‌های مختلف، تکمیل‌تر و متعادل‌تر خواهد شد.

 

بررسی بازی هادس 2
در این نسخه ملینوی به عنوان دختر هیدیس، قهرمان بازی است

از نظر داستان، در این نسخه، زگرئوس پسر هیدیس، دیگر قهرمان بازی نیست. این بار نوبت به خواهر او، ملینوی، رسیده است. پس از وقایع نسخه اول، هیدیس و پرسیفونی صاحب دختری به نام ملینوی می‌شوند. مدتی بعد، House of Hades توسط کرونوس، پدر هیدیس، مورد حمله قرار می‌گیرد.

کرونوس تمامی اعضای House of Hades از جمله نیکس، زگرئوس، تاناتوس و… را در زمان گرفتار کرده و هیدیس را نیز زندانی می‌کند. ملینوی که از این اتفاق جان سالم به در می‌برد، توسط هکاتی، استاد خود، آموزش دیده و به یک جادوگر تبدیل می‌شود. او و همراهانش تنها یک وظیفه دارند و آن هم نابودی Titan of Time و آزاد کردن پدر خود است.

می‌توان گفت که روایت داستانی در Hades 2 به همان اندازه جذاب و گیراست که نسخه اول بود و به خوبی بازیکن را مجذوب خود می‌کند. علاوه بر الهه‌ها و خدایانی که از نسخه قبل می‌شناسیم، شخصیت‌های جدیدی نیز به بازی اضافه شده اند که به جذابیت آن می‌افزایند.

نقد و بررسی گیم پلی بازی Hades 2

مانند نسخه قبلی و سایر بازی‌های روگ لایک، گیم پلی Hades II به نحوی است که باید به مرور و با تلاش‌های بسیار زیاد شخصیت خود را ارتقا دهید و در نهایت بازی را به اتمام برسانید. با پیشرفت در بازی، محتوای بیشتری در اختیار شما قرار می‌گیرد و با شخصیت‌های جدیدی آشنا خواهید شد. البته در نسخه Early Access فعلی، تمام محتوای داستانی در دسترس نیست، اما می‌توانید بخش عمده‌ای از آن را تجربه کنید.

نقد و بررسی بازی هیدس 2
در نسخه ارلی اکسس Hades 2 شاهد 4 منطقه در دنیای زیرین و 2 منطقه در سطح زمین هستیم

اولین چیزی که در گیم پلی Hades II جلب توجه می‌کند، تغییرات آن نسبت به نسخه اول است. با این حال، هسته اصلی گیم پلی همان چیزی است که در نسخه قبل تجربه کردید. در نسخه ارلی اکسس Hades 2 شاهد 4 منطقه در دنیای زیرین و 2 منطقه در سطح زمین هستیم که به احتمال خیلی زیاد در نسخه نهایی بیشتر خواهد شد.

سیستم مبارزات در Hades II به طور قابل توجهی تغییر کرده است. در نسخه دوم Hades چند نوع ضربه مختلف وجود دارد که شامل ضربه معمولی، اسپشیال و Cast می‌شود. البته ضربات معمولی و اسپشیال در هر سلاح متفاوت است.

لازم به ذکر است که هر سه نوع ضربه قابل شارژ بوده و با شارژ کردن سلاح می‌توانید عملکرد متفاوتی را شاهد باشید. ضربه‌های شارژ شده Omega نامیده می‌شوند. به عنوان مثال، Omega Attack نسخه شارژ شده ضربه معمولی شما و Omega Special نسخه شارژ شده ضربه ویژه سلاح شما است. ضربه‌های اومگا آسیب بیشتری وارد می‌کنند، اما ملینوئه نمی‌تواند در هر شرایطی از آن‌ها استفاده کند.

بررسی بازی هیدیس 2
یکی از تغییرات گیم پلی در هیدیس ۲، نوار مجیک است که به بالای نوار سلامتی بازیکن اضافه شده است

یکی دیگر از تغییرات گیم پلی در هیدیس ۲، نوار جدیدی به نام مجیک است که به بالای نوار سلامتی بازیکن اضافه شده است. استفاده از ضربات اومگا، از این نوار جادویی کم می‌کند. خوشبختانه، پس از پاکسازی هر محیط، نوار مجیک دوباره پر می‌شود و شما برای نبردهای بعدی آماده می‌شوید. البته اگر در طول یک مبارزه، نوار مجیک شما خالی شود، دیگر نمی‌توانید آن را پر کنید.

لازم به ذکر است که هیدیس ۲ و سیستم مبارزات آن با بون‌ها یا همان پاورآپ‌های مختلف ارتقا یافته است. در نسخه اول، آینه‌ای وجود داشت که با استفاده از آیتم دارکنس، می‌توانستید از طریق آن ارتقاهای مختلفی مانند تعداد دفعات زنده شدن،Reroll کردن بون ها، پر شدن نوار سلامتی بعد از پاکسازی هر محیط و موارد دیگری را خریداری کرده و آن‌ها را ارتقا دهید.

برخلاف نسخه اول در هیدیس ۲، این آینه جای خود را به کارت‌های آرکانا داده است. هر کدام از این کارت‌ها، قابلیت‌های مشابهی مانند بون‌های نسخه اول را ارائه می‌دهند و قابلیت ارتقا هم دارند. برخی از خدایان و الهه‌های جدید و قدیمی در بازی نیز وجود دارند که پاورآپ‌هایی را ارائه می‌دهند که می‌توانید با ترکیب آن‌ها با کارت‌های آرکانا، بیلدهای مختلفی را پیاده سازی کنید.

جدا از سیستم مبارزات متفاوت، یک سیستم ساخت و ساز هم به بازی اضافه شده است. این سیستم به شما اجازه می‌دهد تا مواردی مانند فروشگاه، ارتقای سلاح‌ها و… بسازید و از آن‌ها استفاده کنید.

در دنیای Hades IIنیاز است تا با جمع آوری منابع، برای ساخت آیتم‌های مختلف تلاش کنید. هر آیتم برای ساخت به متریال‌های مخصوصی نیاز دارد که می‌توانید با ابزارهایی مثل کلنگ، بیل و چوب ماهیگیری آن‌ها را استخراج کنید.

سیستم ساخت و ساز بازی، که در حال حاضر بخش قابل توجهی از Early Access را تشکیل می‌دهد، از طراحی جذاب و کارآمدی برخوردار است. انتظار می‌رود تا زمان عرضه نهایی بازی، شاهد گسترش و بهبود این سیستم باشیم.

جایگاه مخصوص سلاح‌ها و ابزارها در بازی، نشان از وجود تنوع قابل توجهی در این بخش دارد. هر سلاح سه اسپکت مختلف با طراحی منحصر به فرد دارد. هریک از این اسپکت‌ها نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند و انتخاب نهایی با توجه به سبک بازی شما خواهد بود.

بررسی بازی Hades 2 نشان می دهد که این بازی از نظر دشواری، همچنان بازی سخت و چالش برانگیزی است، اما نه آنقدر که طاقت فرسا و خسته کننده باشد. بازی به گونه‌ای طراحی شده که با هر بار مرگ، چیز جدیدی یاد می‌گیرید و قوی‌تر می‌شوید. این تعادل بین چالش و پاداش، یکی از دلایل اصلی اعتیاد آور بودن بازی است.

نقد و بررسی گرافیک بازی Hades 2

از نظر گرافیکی نیز در بازی Hades 2 شاهد پیشرفت قابل توجهی نسبت به نسخه اول هستیم. رنگ بندی‌های محیطی و افکت‌ها در این نسخه، حتی از نسخه پیشین نیز چشم نوازتر هستند و این موضوع باعث شده تا گرافیک این بازی جذاب‌تر و گیراتر باشد.

Hades 2 از نظر بصری، یک شاهکار تمام عیار است و غرق شدن در دنیای رنگارنگ و متنوع این بازی و تماشای افکت‌های خیره کننده مبارزات در حین نبرد با دشمنان، تجربه‌ای بی نظیر و فراموش نشدنی را رقم می‌زند. طراحی شخصیت‌ها به طور کامل دگرگون شده و حالتی پویا و گیرا به خود گرفته است. رابط کاربری بازی نیز به طور قابل توجهی ارتقا یافته و دسترسی به منوهای بازی را آسان‌تر و لذت بخش تر کرده است.

نقد و بررسی موسیقی بازی Hades 2

نقد و بررسی نسخه ارلی اکسس بازی Hades 2
صداگذاری برای خدایان، الهه‌ها و شخصیت‌های بازی بسیار خوب است

از دیگر مواردی که در نقد و بررسی بازی Hades 2 باید به آن توجه کنید این است که این بازی از نظر موسیقی نیز رشد قابل توجهی نسبت به نسخه اول پیدا کرده است. این موضوع باعث شده تا در زمان انجام این بازی بتوانید از نظر موسیقیایی نیز تجربه لذت بخشی داشته باشید.

موسیقی و صداپیشگی بخش جذابی از بازی هستند و هر دوی این موارد در این نسخه بسیار عالی هستند. صداگذاری برای خدایان، الهه‌ها و شخصیت‌های بازی بسیار خوب بوده و موسیقی بازی نیز گیرایی خاصی دارد.

جمع بندی نقد و بررسی بازی هیدس 2

با وجود این که نسخه ارلی اکسس Hades 2 هنوز در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد، محتوای قابل توجهی را به بازیکنان ارائه می‌دهد. حجم محتوای این نسخه حتی از نسخه اصلی بازی قبلی نیز بیشتر است. البته، نیاز به اعمال تغییراتی برای بهینه سازی تعادل آیتم‌ها و سیستم رندومایزر بازی در طول زمان احساس می‌شود. با این حال، Hades II تجربه‌ای ارزشمند و لذت بخش را برای طرفداران این سری رقم زده است.

نقاط قوت بازی هادس 2:

  • بهبود تمام ایده‌های نسخه قبلی و ارتقا آن
  • داستان جذاب و تاثیرگذاری همه انتخاب‌ها و اقدامات
  • حجم بسیار زیاد محتوا

نقاط ضعف بازی هیدیس 2:

  • آسان شدن بیش از اندازه بازی پس از چندین بار مردن

امتیاز پروچس به این بازی : امتیاز 9

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها