هرآنچه که باید درباره اکشن فیگور بدانید

106
اکشن فیگور چیست

اکشن فیگور چیست و چگونه این اسباب بازی کوچک می‌تواند سبب رشد کودک شود. با اکشن فیگورها، کلکسیونی زیبا بسازید.

اکشن فیگور چیست؟

در پاسخ به این سوال که اکشن فیگور چیست به طور خلاصه و مفید می توان گفت اکشن فیگور یا آدمک مفصلی نوعی عروسک است که به خاطر داشتن مفاصل متحرک می توان اعضای آن را حرکت داد.

این عروسک های زیبا معمولاً به شمایل شخصیت های محبوب و مورد علاقه مانند فوتبالیست ها یا بازیگران ساخته می شوند. همچنین از شخصیت های فیلم و ادبیات نیز برای ساخت آن ها استفاده می گردد.

اکشن فیگور چیست

اکشن فیگورها معمولاً دارای لوازم جانبی مانند اسلحه، لباس، ماشین و… می باشند. بسیاری از اکشن فیگورها نیز دارای قطعات قابل تعویض هستند، به عنوان مثال می توان دست های آنها را تعویض نمود.

در ساخت اکشن فیگورها از مواد مختلفی از جمله پلاستیک استفاده می شود. در برخی نمونه های گران قیمت از اکریلونیتریل بوتادین استایرن یا همان (ABS) که یک رزین پلاستیکی سخت و بسیار بادوام است استفاده گردیده است.

برای ساخت اکشن فیگورهای بسیار بادوام و مقرون به صرفه تر نیز معمولا از ماده ای به نام پلی وینیل کلراید یا PVC استفاده می شود.

تاریخچه اکشن فیگور چیست؟

واژه اکشن فیگور یا همان آدمک مفصلی برای اولین بار در ذهن دان لوین، صاحب شرکت هاسبرو در سال 1964میلادی (معادل 1343 شمسی) متولد شد. ذهن خلاق او این نام را به جای کلمه عروسک انتخاب کرد تا بتواند اسباب بازی جدید خود را برای پسران قابل پذیرش کند.

این اسباب بازی جدید، سرباز Gi Joe (جی جو) نام داشت که شباهت زیادی به عروسک باربی ماتل داشت (باربی ماتل 5 سال قبل یعنی در سال 1959 به بازار آمد). سرباز Gi Joe از جذابیت خاصی برخوردار بود. او دارای مفاصل متحرکی بود که به او اجازه می‌داد خم شود و ژست‌های مختلفی بگیرد. در ضمن او مشابه یک سرباز واقعی ارتش مجهز به لباس‌های نظامی مختلف و تجهیزات متعددی بود. این ویژگی‌ها سبب شد Gi Joe به یک موفقیت بزرگ برای شرکت هاسبرو تبدیل شود.

آدمک مفصلی
سرباز جی جو

به دلیل این موفقیت اکشن فیگورهای جدیدی به خط تولید اضافه شدند.

در سال 1966 آدمک مفصلی کاپیتان اکشن ارائه شد. این اکشن فیگور می‌توانست نقش چندین کاراکتر از جمله مرد عنکبوتی، بتمن و سوپر من را بازی کند که این ویژگی چند نقشی سبب درخشش آن گردید.

در سال 1977 شرکت 20th century fox به شرکت Kenner اجازه داد که اکشن فیگورهای فیلم جنگ ستارگان را بسازد.

در سال 1983 یکی از قوانین فدرال که اجازه ساخت برنامه‌های کودک بر اساس اسباب بازی‌ها را نمی‌داد؛ لغو گردید. لغو این قانون سبب موفقیت بیشتر اکشن فیگورها شد؛ زیرا بسیاری از شرکت‌های سازنده اکشن فیگور کارتون‌هایی را بر اساس محصولات خود ساختند.

در سال 1984 تقریباً همه مردم می دانستند که اکشن فیگور چیست و این اسباب بازی جایگاه خاص خود را به دست آورده بود. در این زمان سری های ترنسفورمر ارائه شدند. این سری از اکشن فیگورها در واقع ربات هایی بودند که به ماشین های مسابقه، جت های جنگی و تانک تبدیل می شدند.

معرفی انواع اکشن فیگور

همان گونه که در قسمت اکشن فیگور چیست بیان کردیم؛ اکشن فیگورها نمونه های کوچکی از شخصیت های محبوب دنیای واقعی، کارتون ها و فیلم ها هستند.

تعداد بی شماری کاراکتر در دنیای اطراف ما وجود دارند که الهام بخش ساخت یک اکشن فیگور بوده اند. با توجه به انواع گوناگون این الگوهای اکشن فیگور، انواع مختلفی از اکشن فیگور نیز وجود دارد.

به عنوان مثال اکشن فیگورهای جنگ ستارگان که از روی شخصیت های این فیلم ساخته شده اند یا اکشن فیگورهای فوتبالیست های پرطرفداری مانند رونالدو و مسی، برخی از انواع اکشن فیگور می باشند.

برخی از انواع اکشن فیگور که بسیار رایج هستند عبارتند از:

 • ابر قهرمان‌ها مانند سوپرمن، مرد عنکبوتی و بتمن.
 • کاراکترهای فیلم ها مانند اکشن فیگورهای ماندالوریان.
 • نقش های سریال ها مانند اکشن فیگورهای دنریس تار گرین.
 • شخصیت های بازی های کامپیوتری مانند اکشن فیگورهای فورنیت.
 • اکشن فیگورهای برخی از شخصیت های فرهنگ پاپ مانند اکشن فیگور Axl Rose .
 • شخصیت های انیمیشن های معروف مانند آدمک های مفصلی شرک و فیونا.
 • اکشن فیگورهای ورزشی که نمادهای کوچکی از شخصیت های معروف و جذاب دنیای ورزش هستند.

انواع اکشن فیگور

تفاوت فیگور و اکشن فیگور چیست؟

این سوال که فرق فیگور و اکشن فیگور چیست در ذهن بسیاری از مخاطبان ما مطرح می شود. در واقع اکشن فیگورها نوعی فیگور هستند و تفاوت آنها در قابلیت حرکت اعضا در اکشن فیگورها است.

فیگور و اکشن فیگور هر دو با الگو گرفتن از یک شخصیت واقعی یا تخیلی ساخته می شوند. وضعیت فیگور ثابت است اما می توان سر، دست و پای اکشن فیگور را حرکت داد. در ضمن لباسها و تجهیزات جانبی اکشن فیگورها نیز قابل تعویض هستند.

فواید اکشن فیگور برای کودکان

بسیاری از والدین می خواهند بدانند مزایای بازی با اکشن فیگور چیست و چه تاثیراتی روی کودکان دارد. مهم‌ترین فواید بازی با اکشن فیگورها برای کودکان عبارتند از:

پرورش خلاقیت و تخیل کودک

با اکشن فیگور، کودک این فرصت را دارد که در یک بازی تخیلی شرکت کند. او می تواند داستان و سناریو خاص خود را با استفاده از اکشن فیگورهای خود بسازد. در ضمن این بازی مهارت های حل مسئله و تفکر انتقادی را نیز در کودک پرورش می دهد.

تقویت مهارت های اجتماعی کودک

بازی با اکشن فیگورها سبب ارتقا سطح مهارت های اجتماعی کودک می گردد. بچه ها در این نوع بازی می توانند کار گروهی و برقراری ارتباط را یاد بگیرند و با دیگران همدلی کنند.

نکته: لگو و بردگیم ها نیز در تقویت مهارت اجتماعی کودکان نقش بسزایی دارند.

کودک و اکشن فیگور

ایجاد سرگرمی و آرامش برای کودک

کودک می تواند به تنهایی یا با دوستان خود با اکشن فیگور ها بازی کند. این بازی حس لذت و موفقیت را در او ایجاد کرده و سبب آرامش کودک می گردد.

بهبود مهارت های حرکتی ظریف کودک

این اسباب بازی سبب رشد مهارت های حرکتی کودک می شود. کودک باید با دستان خود ژست های اکشن فیگور را تغییر دهد. این تمرین سبب هماهنگی حرکت دست ها و چشمان او می شود. همچنین این بازی سبب بهبود آگاهی فضایی و مهارت های دست ورزی در کودک می شود.

بازی با اکشن فیگورها همچنین می تواند به رشد مهارت های حرکتی خوب کودکان کمک کند. کودکان باید فیگورها را با دستان خود دستکاری کنند، که می تواند به بهبود هماهنگی دست و چشم آنها منجر شود. این نوع بازی همچنین می تواند به بهبود آگاهی فضایی و مهارت های دستکاری اشیا در کودکان کمک کند.

بازی با اکشن فیگور سبب افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس کودک می شود.

راهنمای خرید اکشن فیگور

علاوه بر این که آدمک مفصلی وسیله بازی بسیاری از کودکان و نوجوانان است؛ بزرگسالان نیز ممکن است به جمع آوری کلکسیونی از اکشن فیگورها علاقمند باشند.

راهنمای خرید اکشن فیگور

اگر می خواهید بدانید راز جمع آوری یک کلکسیون بی‌نظیر اکشن فیگور چیست هنگام خرید اکشن فیگور به نکات زیر توجه کنید.

 1. اکشن فیگورهای خود را از برند های معتبر و معروف انتخاب کنید.
 2. اگر می خواهید کلکسیون خود را برای مدت طولانی داشته باشید؛ اکشن فیگورهای PVC را انتخاب کنید. مدل های PVC علاوه بر دوام خیلی زیاد، رنگ پذیری فوق العاده و ظاهر شیک تری دارند.
 3. قبل از اقدام به خرید در مورد شخصیت های مورد علاقه خود تصمیم گیری کنید؛ تا در فروشگاه با مواجه شدن با تعداد زیادی اکشن فیگور دچار سردرگمی نشوید.
 4. قیمت پایین را هرگز به کیفیت بالا ترجیح ندهید.
 5. به میزان حرکت پذیری اعضای آدمک مفصلی و تجهیزات جانبی همراه آن توجه کنید.
 6. اگر می خواهید به صورت آنلاین خرید کنید، قبل از خرید، از فروشگاههای اینترنتی مختلف دیدن کنید و نظرات سایر کاربران را مطالعه نمایید.

اما نکته دیگری که به عنوان راهنمای خرید اکشن فیگور باید به آن توجه کنید، اندازه های اکشن فیگور است.

آدمک مفصلی در شکل ها و اندازه های گوناگونی وجود دارد. آنها معمولاً دارای مقیاس می باشند. منظور از اصطلاح مقیاس در اینجا این است که قد اکشن فیگور در مقایسه با نمونه واقعی با چه نسبتی کوچک شده است.

به منظور استانداردسازی، شرکت های سازنده اسباب بازی قد انسان را 6 فوت در نظر می گیرند. پس اگر قد یک اکشن فیگور 3 فوت باشد؛ دارای مقیاس 1:2 است.

در دنیای اکشن فیگورها از مقیاس های استانداردی استفاده می شود. برخی از رایج ترین این مقیاس ها عبارتند از:

 • مقیاس 1:4 (تقریباً 18 اینج): این اندازه یکی از بزرگترین اندازه های رایج برای اکشن فیگورها است. فیگورهای ابر قهرمان ساخته شده توسط Tonner معمولاً دارای این سایز هستند.
 • مقیاس 1:6 (تقریباً 12 اینچ): این مقیاس در تاریخچه اکشن فیگور دارای جایگاه خاصی است؛ زیرا اندازه اصلی اولین اکشن فیگور یعنی سرباز جی جو بود. بسیاری از شرکت های اکشن فیگور از این مقیاس استفاده می کنند. عروسک های جنگ ستارگان kenner در اواخر دهه 70 و عروسک های ابر قهرمان بتمن و سوپرمن نیز از این سایز استفاده کرده اند.
 • مقیاس 1:48 (تقریبا 2 اینچ): اکشن فیگورهای مینیاتوری کاملاً مفصل بندی شده در این سایز ساخته می شوند. از این مقیاس در دنیای کلکسیون ها به وفور استفاده می شود.

اضافه کردن اکشن به اکشن فیگور چیست؟

منظور از اضافه کردن اکشن به اکشن فیگور این است که کدام یک از اعضای اکشن فیگور می توانند حرکت کنند؛ بچرخند یا جدا شوند. ساده ترین اکشن فیگورها 1 مفصل متحرک دارند که در قسمت سر آنها قرار دارد و سر آنها می تواند بچرخد.

در سطح بعدی اکشن فیگورهایی قرار دارند که دارای 3 مفصل متحرک در قسمت های سر و بازوها می باشند. برخی از اکشن فیگورها قابلیت ژست پذیری فوق العاده ای دارند. آنها بیش از 14 مفصل دارند و ژست های زیادی را می توانند به خود بگیرند.

انواع بسته بندی اکشن فیگور

بسته بندی اکشن فیگورها نقش اساسی در فروش این اسباب بازی دارند. یک بسته بندی خوب می‌تواند توجه مشتریان را جلب کرده و آن‌ها را به خرید ترغیب کند. در ضمن بسته بندی خوب می‌تواند از این اسباب بازی محافظت نماید.

برخی از مدل‌های رایج بسته بندی اکشن فیگورها به شرح زیر هستند:

بسته بندی‌های دارای پنجره:

در این مدل محتوای بسته از طریق یک قاب برای مشتریان قابل مشاهده است. معمولاً روی قاب یک طلق پلاستیکی وجود دارد که سبب محافظت از آدمک مفصلی می‌گردد. در برخی از بسته بندی‌ها برای آن که مشتری بتواند اکشن فیگور را لمس کند؛ قاب کاملاً باز است.

بسته بندی اکشن فیگور
بسته بندی پنجره دار اکشن فیگور

پوشش‌های پلاستیکی

این پوشش‌های پلاستیکی شبیه یک صدف هستند که آدمک مفصلی در وسط آن قرار می‌گیرد. معمولاً این پوسته‌های پلاستیکی مهر و موم شده هستند و اگر مشتری بخواهد آدمک مفصلی داخل آن را بردارد، چاره ای جز باز کردن برچسب‌های پوشش وجود ندارد.

انواع بسته بندی اکشن فیگور
پوشش پلاستیکی آدمک مفصلی

برخی از انواع این پوشش‌ها را می‌توان چندین بار باز و بسته نمود؛ اما در برخی از مدل‌ها با یک بار باز کردن، پوشش دیگر بسته نمی‌شود و باید آن را دور انداخت.

پوشش طلقی

در این نوع بسته بندی از ترکیب کارتن و طلق برای بسته بندی استفاده می‌شود. معمولاً روی کارتن تصاویر و مشخصات اکشن فیگور چاپ می‌گردد و اکشن فیگور به وسیله طلق شفافی روی کارتن ثابت می‌شود. این نوع بسته بندی مانع حرکت و در نتیجه آسیب دیدن محصول می‌شود.

آدمک مفصلی چیست
پوشش طلقی اکشن فیگور

جعبه‌های بدون دید

در این نوع بسته بندی آدمک مفصلی داخل یک نایلون قرار گرفته و سپس داخل جعبه‌ای که محتوای داخلی خود را کاملاً از دید پنهان می‌کند؛ قرار می‌گیرد. به این جعبه‌ها، جعبه های غافلگیری نیز می گویند و معمولاً افرادی که به دنبال سورپرایز هستند؛ این مدل را انتخاب می کنند.

بهترین اکشن فیگور
بسته بندی اکشن فیگور در جعبه های بدون دید

فانکو پاپ چیست؟

تفاوت فانکو پاپ با اکشن فیگور چیست؟ سوالاتی مشابه این برای افرادی که تازه قدم به دنیای فیگورها و اکشن فیگورها گذاشته اند؛ مطرح می شود.

فانکو پاپ چیست
مدلی از فانکوپاپ

فانکو پاپ نوعی فیگور است که توسط شرکت فانکو به بازار ارائه شده است. در طراحی این فیگورهای دوست داشتنی از سبک خاصی استفاده شده است. معمولاً سر فانکو پاپ ها نسبت به بدن آنها بزرگتر بوده و شبیه مستطیل است؛ این ویژگی آنها را در بین مدل های مختلف فیگورها متمایز و قابل تشخیص کرده است.

چشمان درشت و مشکی یک فانکو پاپ توجه مشتریان را به خود جلب می کند. این عروسک های قد کوتاه و کوتوله، بینی کوچکی دارند. برای پیروی از قانون سکوت دنیای عروسک ها، این اسباب بازی ها معمولاً دهان نیز ندارند.

فانکو پاپ ها اغلب با الگو برداری از شخصیت های معروفی مانند مایکل جردن ساخته شده‌اند. در ساخت فانکو پاپ ها معمولاً از ونیل استفاده می شود.

بیش از 8000 عروسک فانکو توسط شرکت سازنده آن تاکنون به بازار آمده است.

آینده اکشن فیگور چیست؟

همزمان با عرضه هر فیلم و کتاب جدید آدمک مفصلی جدیدی نیز پا به عرصه وجود می گذارد. برنامه های کودک منبع اصلی الهام ساخت اکشن فیگورها هستند.

آدمک مفصلی چیست
اکشن فیگور ماندالوریان

در اواخر دهه 1990 چند گرایش جدید برای ساخت اکشن فیگورها به وجود آمد. در این دهه حرکت به سمت ساخت اکشن فیگورهای زن جذاب بر اساس شخصیت های کتاب های مصور و چهره های ورزشی خصوصاً اعضای فدراسیون جهانی کشتی آغاز شد.

تاثیر پیشرفت فناوری روی اکشن فیگور چیست و چگونه این فناوری می تواند این صنعت را تغییر دهد؟

این یکی از سوالات مهمی است که در پیش بینی آینده اکشن فیگورها خود نمایی می کند. با پیشرفت کامپیوتر، اکشن فیگورها نیز مدرن تر می شوند. آنها می توانند از طریق تراشه های صوتی و باتری جلوه های صوتی یا نورانی را پخش کنند. همچنین می توانند صاحب سلاح های چشمک زن یا چشمان نورانی شوند.

با پیشرفت فناوری کامپیوتر تعامل اکشن فیگورها نیز افزایش می یابد. حتی ممکن است عملکردهای اضافی یک اکشن فیگور از طریق یک کامپیوتر و از راه دور کنترل شود.

بهتر است کدام نوع آدمک مفصلی را جمع آوری کنیم؟

بهترین نوع اکشن فیگور چیست یا به عبارت دیگر کدام اکشن فیگورها برای نگهداری در کلکسیون بهتر هستند؟

اکشن فیگورهای پلی وینیل کلراید یا همان PVC گزینه های بسیار خوبی برای جمع آوری هستند. آنها جزییات و رنگ آمیزی زیبایی دارند و مقرون به صرفه تر از فیگورهای اکریلونیتریل بوتادین استایرن یا همان ABS گران قیمت و کمیاب می باشند. به علاوه PVC زمانی که پس از قالب گیری دوباره به حالت جامد برمی گردد؛ دوام بیشتری نسبت به ABS دارد.

جمع بندی پروچس:

در این مطلب بررسی کردیم که اکشن فیگور چیست و هر آن چیزی که درباره اکشن فیگور لازم است بدانید را شرح دادیم. اما چنانچه به اطلاعاتی بیشتری نیاز دارید، شما عزیزان می توانید سوالات و نظرات خود را درباره اکشن فیگور در زیر همین مطلب، مطرح کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها