دی ال سی چیست و چه کاربردی دارد؟(DLC)

46
دی ال سی چیست

یکی از مهم‌ترین اصطلاحات در صنعت بازی‌های ویدیویی، دی ال سی است. اگر نمی‌دانید دی ال سی چیست با ما در این مطلب از وب سایت پروچس همراه شوید تا در مورد مفهوم دی ال سی صحبت کرده و بیان کنیم که dlc در بازی‌ها چیست؟

DLC چیست؟

در وهله اول به این سوال پاسخ می دهیم که Dlc مخفف چیست. دی ال سی مخفف کلمه downloadable content یا به فارسی “محتوای قابل دانلود” است. در واقع DLC محتوای دیجیتالی است که یک گیمر می‌تواند روی یک بازی ویدیویی کامل آن را نصب کرده و محتواهای بیشتری به بازی اضافه کند.

dlc چیست
DLC محتواهای بیشتری به بازی اضافه می‌کند

DLCهای بازی گاهی اوقات ممکن است رایگان باشند و یا گاهی برای دانلود آن‌ها نیاز است تا هزینه پرداخت کنید. در برخی مواقع ممکن است مجبور شوید که DLC بازی مورد نظر خود را جداگانه خریداری کرده یا ممکن است در پکیج‌هایی همراه با بازی اصلی به فروش برسند.

DLCها می‌تواند شامل انواع مختلفی باشند. برخی از دی ال سی‌ها فقط آیتم‌های تزئینی یا موارد ساده‌ای را به بازی اضافه می‌کنند. این در حالی است که در برخی دیگر از DLCها حتی ممکن است به بازی، نقشه‌ها، داستان‌ها یا مکانیک‌های کاملاً جدیدی اضافه شود.

برخی از دی ال سی بازی ها صدها ساعت به زمان گیم پلی بازی اضافه می‌کنند.

توسعه دهندگان اغلب از DLC به عنوان راهی برای به روز رسانی بازی و علاقه مند نگه داشتن بازیکنان پس از انتشار اولیه بازی استفاده می‌کنند.

چرا به DLC نیاز داریم؟

به چند دلیل ممکن است نیاز باشد که DLC برای بازی دانلود کنید. از مهم‌ترین این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

محتوای اضافی برای بازی

برخی از DLCها مواردی چون ماموریت‌های جدید، شخصیت‌ها، نقشه‌ها، سلاح‌ها و حالت‌های تازه‌ای به بازی اضافه می‌کنند. در واقع می‌توان گفت که DLC می‌تواند راهی عالی برای بیشتر کردن تجربه بازی باشد و محتوای جدید در اختیار بازیکنان قرار دهد.

به عنوان مثال، بازی The Witcher 3: Wild Hunt یکی از عناوین جذابی است که دو بسته الحاقی بزرگ دارد و ده‌ها ساعت داستان و گیم پلی جدید به بازی اضافه می‌کند. علاقه مندان به بازی ویچر 3 می‌توانند با خرید این بسته‌های الحاقی، حجم محتواهای داخل بازی را افزایش دهند.

به روز رسانی و رفع اشکال بازی

dlc در بازی ها چیست
بسته الحاقی Phantom Liberty بسیاری از مشکلات و باگ‌های بازی Cyberpunk 2077 را برطرف کرد

DLC همچنین می‌تواند با آپدیت کردن بازی، اشکالات بازی را برطرف کرده و عملکرد آن را بهبود بخشد. این موضوع به ویژه برای بازی‌های آنلاین که به طور مداوم در حال تغییر هستند، مهم است.

به عنوان مثال، بازی Dota 2 به طور مرتب بروزرسانی‌ها و DLCهای جدیدی را دریافت می‌کند که قهرمانان، آیتم‌ها و حالت‌های جدیدی به بازی اضافه می‌کند. از سوی دیگر برای بازی Cyberpunk 2077 شاهد انتشار بسته الحاقی Phantom Liberty بودیم که علاوه بر اضافه کردن محتواهای بیشتر به بازی، بسیاری از مشکلات و باگ‌های بازی اصلی را برطرف کرد.

پشتیبانی و حمایت از توسعه دهندگان

یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود تا گیمرها برای خرید DLC بازی اقدام کنند، پشتیبانی و حمایت از توسعه دهندگان است. بازی‌ها امروزه با قیمت‌های مختلفی به فروش می‌رسند و گیمرها با یک بار خرید بازی، می‌توانند هر چند بار که علاقه مند هستند، آن را تجربه کنند.

در چنین شرایطی اگر دوست دارید تا همچنان از توسعه دهندگان بازی حمایت کنید، می‌توانید پس از عرضه دی ال سی جدید، با خرید DLC، از توسعه دهندگان و استودیوهایی که بازی مورد علاقه شما را منتشر می‌کنند، حمایت کنید.

به عنوان مثال یکی از بهترین بازی‌های مستقل ساخته شده  Cuphead است. پس از چند سال توسعه دهندگان این بازی، دی ال سی به نام The Delicious Last Course را منتشر کردند تا گیمرهای علاقه مند به این بازی بتوانند با خرید آن به محتواهای بیشتری دسترسی پیدا کرده و همچنین از این استودیو حمایت کنند.

دسترسی به محتوای انحصاری

در برخی موارد، DLCها تنها راهی هستند که از طریق آن‌ها می‌توانید به محتواهای انحصاری دسترسی پیدا کنید. این محتوا می‌تواند شامل شخصیت‌ها، نقشه‌ها، سلاح‌ها یا حالت‌هایی باشند که در غیر این صورت در دسترس نیستند. به عنوان مثال، بازی Super Smash Bros. Ultimate شامل تعدادی شخصیت است که فقط می‌توان با خرید DLC آن‌ها به صورت جداگانه این شخصیت‌ها را به بازی اضافه کرد.

انواع DLC گیم چیست

بسیاری از افراد نمی‌دانند که انواع dlc pack چیست؟ به منظور پاسخ به این سوال باید گفت که دی ال سی‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند که به شرح زیر هستند:

 • حالت‌های بازی: بسته‌های الحاقی ممکن است حالت‌های جدیدی به بازی اضافه کنند. به عنوان مثال ممکن است حالت کوآپ به بازی اضافه شود.
 • آیتم‌های تزئینی: بعضی DLCها ممکن است اسکین‌های جدید، لباس‌ها، استیکرها و… را به بازی اضافه کنند.
 • اکسپنشن پک: یکی از انواع DLC اکسپنشن پک است. این بسته‌های الحاقی بزرگ ویژگی‌های بسیار زیادی را به بازی‌های ویدیویی اضافه می‌کنند.
 • بونوس کانتنت: بعضی از بسته‌های الحاقی شامل بونوس کانتنت است. بونوس کانتنت محتواهای اضافی مانند موسیقی متن، شخصیت‌های جدید و… را وارد بازی می‌کنند.

مزایای دی ال سی چیست؟

دی ال سی مزایای مختلفی برای گیمرها به همراه دارد. از جمله مزایای dlc برای گیمرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. طولانی‌تر کردن گیم پلی بازی‌ها: بسته‌های الحاقی محتوای جدیدی را به بازی اضافه کرده و در اختیار گیمرها قرار می‌دهند. گیمرها می‌توانند با استفاده از بسته‌های الحاقی داستان‌ها یا چالش‌های جدیدی را به بازی اضافه کرده و بازی مورد علاقه خود را ادامه دهند.
 2. تنوع: بسته‌های الحاقی در بازی‌ها سلاح‌های جدید، آیتم‌های تزئینی، موسیقی متن جدید و… را به بازی اضافه می‌کنند که تجربه گیم پلی را برای شما لذت بخش تر می‌کند.
 3. حمایت از توسعه دهندگان: با خرید بسته‌های الحاقی، گیمرها می‌توانند از توسعه دهندگان بازی حمایت کرده و به آن‌ها کمک کنند تا در آینده بازی‌های بیشتری بسازند.

معایب DLC بازی

در کنار مزایایی که خرید و استفاده از DLC دارد، دی ال سی در صنعت بازی‌های ویدیویی می‌تواند معایب مختلفی نیز داشته باشد. اما ببینیم که معایب Dlc بازی چیست :

 • قیمت بالای دی ال سی: در حالی که برخی از ناشران بازی DLCهای بازی‌های خود را رایگان ارائه می‌دهند، برخی دیگر از توسعه دهندگان به صورت پولی این دی ال سی‌ها را به فروش می‌رسانند. گاهی اوقات این DLCها بسیار گران هستند و حتی برخی از آن‌ها به اندازه خود بازی اصلی قیمت دارند.
 • ارائه مزایای ناعادلانه: برخی از DLCها با ارائه دادن ویژگی‌های بیشتری به بازیکنان، به آن‌ها برتری ناعادلانه‌ای نسبت به سایر گیمرها می‌دهند. در این صورت، کسانی که توانایی خرید این بسته‌های الحاقی را ندارند، در وضعیت ضعیف‌تری قرار می‌گیرند.
 • امکان ارائه بازی‌ها به صورت ناقص: بعضی از توسعه دهندگان به شکل غیر حرفه ای، بازی‌های خود را به صورت ناقص منتشر می‌کنند تا بتوانند با فروش محتوای اضافی و DLC، سود بیشتری از بازی کسب کنند.

آیا DLC رایگان است؟

DLCهای بازی‌ها به دو شکل پولی و رایگان عرضه می‌شوند. البته از DLCهای رایگان نباید توقع محتواهای خیلی زیادی داشته باشید. به عنوان مثال دی ال سی پولی Blood and Wine و Hearts of Stone حجم بسیار زیادی از محتوا را به بازی The Witcher 3: Wild Hunt اضافه می‌کنند. این در حالی است که دی ال سی رایگان Skellige’s Most Wanted تنها چند ماموریت بیشتر به بازی The Witcher 3 اضافه کرده است.

DLCهایی که کاربران می‌سازند

بسیاری از DLCهایی که کاربران می‌سازند، در واقع ماد هستند. خیلی از گیمرها ماد و DLC را با یکدیگر به اشتباه می‌گیرند. مادها مثل دی ال سی‌ها محتواهای بیشتری به بازی اضافه می‌کنند اما توسط بازیکنان یا گروه‌هایی از بازیکنان ایجاد می‌شوند و توسعه دهندگان اصلی بازی نقشی در آنها ندارند.

dlc گیم چیست
مادها توسط بازیکنان ساخته شده و حالت رسمی ندارند

مادها می‌توانند شامل طیف گسترده‌ای از محتواها شوند. از رفع اشکال و ایجاد تعادل در بازی گرفته تا مراحل، شخصیت‌ها و حالت‌های جدید بازی تنها برخی از مواردی هستند که در مادها وجود دارند. لازم به ذکر است که نصب مادها می‌تواند دشوارتر از نصب DLC باشد، زیرا اغلب نیاز به نصب نرم افزار اضافی یا ایجاد تغییرات در فایل‌های بازی دارد.

این در حالی است که DLCها توسط توسعه دهندگان بازی ایجاد شده و محتوای رسمی را به بازی اضافه می‌کنند. همچنین نصب آن‌ها آسان‌تر از مادها است و تنها با خرید و دانلود آن‌ها، محتوا به بازی اضافه می‌شود.

بهترین DLCهای تاریخ

از بهترین دی ال سی‌های بازی‌ها در طول تاریخ ویدیو گیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Cyberpunk 2077 – Phantom Liberty
 • Fallout 3 – Broken Steel
 • Assassin’s Creed 4: Black Flag – Freedom Cry
 • Assassin’s Creed Odyssey – The Fate Of Atlantis
 • The Last Of Us – Left Behind
 • Civilization 5 – Brave New World
 • Dark Souls – Artorias Of The Abyss
 • The Witcher 3 – Blood And Wine
 • Bloodborne – The Old Hunters

چگونه dlc بازی را نصب کنیم

چگونه dlc بازی را نصب کنیم
شما می‌توانید در صفحه بازی‌ها در استیم، DLC بازی‌ها را به راحتی دانلود کنید

به منظور پاسخ به این سوال که چگونه dlc بازی را نصب کنیم باید گفت که شما می‌توانید از طریق سرویس‌های توزیع دیجیتال بازی مانند Steam یا Epic Games Store در کامپیوتر یا استور پلی استیشن و ایکس باکس دی ال سی‌ها را خریداری کنید. پس از خرید DLC و دانلود آن، به طور خودکار دی ال سی در بازی فعال می‌شود. از سوی دیگر ممکن است گاهی اوقات لازم باشد در منوی تنظیمات بازی DLC را فعال کنید.

DLCهای بازی‌ها را از کجا بخریم؟

شما می‌توانید دی ال سی‌های بازی را از پلتفرم‌های دیجیتال فروش بازی خریداری کنید. اگر کنسول بازی دارید، می‌توانید از استور رسمی کنسول خود، DLC بازی‌ها را بخرید. همچنین گیمرهای کامپیوترهای شخصی می‌توانند از استورهای زیر دی ال سی‌ها را خریداری کنند:

 • استیم
 • اپیک گیمز
 • اوریجین

کلامِ پروچس

در این مطلب از وب سایت پروچس، به این سوال پاسخ دادیم که دی ال سی چیست. توجه به موارد گفته شده باعث می‌شود تا دید کاملی در مورد انواع DLC، مزایا و معایب آن، نحوه خرید و استفاده و… به دست بیاورید.


سوالات متداول

DLC چیست؟

DLC محتوای دیجیتالی است که یک گیمر می‌تواند روی یک بازی ویدیویی کامل آن را نصب کرده و محتواهای بیشتری به بازی اضافه کند.

 DLC رایگان است یا پولی؟

DLCها هم به صورت رایگان و هم به صورت پولی قابل دانلود و خریداری هست.

دی ال سی را از کجا می‌توان دانلود کرد؟

اگر کنسول بازی دارید، می‌توانید از استور رسمی کنسول خود، DLC بازی‌ها را بخرید. همچنین گیمرهای کامپیوترهای شخصی می‌توانند از استیم، اپیک گیمز و… DLC را بخرند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها