شطرنج سیامی یا تبادلی چیست؟

79
شطرنج سیامی

اگر از بازی شطرنج مقابل دوست خود خسته شده اید، چرا با او هم گروه نمی شوید؟ شطرنج سیامی یا Bughouse یک نوعِ جالب از شطرنج است که از چند قانون آشنای شطرنج به همراه چندین حرکات جدید و امکانات استراتژیک، پیروی می کند.

این بازی تنها به دو تیم، 4 بازیکن و دو صفحه شطرنج نیاز دارد. بنابراین اگر به دنبال یک راه جدید و هیجان انگیز برای بازی شطرنج هستید، شطرنج سیامی ممکن است همان چیزی باشد که به دنبالش می گردید! با پروچس (شطرنج حرفه ای) همراه باشید.

شطرنج سیامی چیست ؟ (Bughouse)

این بازی یکی از انواع شناخته شده ی شطرنج است که ترکیبی از کار تیمی، تاکتیک، سرعت و ابتکار است. قوانین آن بسیار شبیه به شطرنج معمولی است و استثنای اصلی این است که شامل تیم های 2 نفره می شود. همچنین وقتی بازیکنی در یک صفحه، مهره ای را می گیرد، آن را به شریک خود می دهد تا روی صفحه خود بگذارد.

شطرنج Bughouse در سرتاسر جهان با نام‌های مختلفی بازی می‌شود مانند: شطرنج سیامی ، شطرنج تبادلی ، شطرنج دوبل و شطرنج تیمارستانی .

هر شریک با یکی از اعضای تیم مقابل بازی می کند که هدف آن برنده شدن در بازی با روش های معمولی است.

قوانین شطرنج سیامی :

اگر قوانین شطرنج را می دانید و تا به حال شطرنج بازی کرده اید، بنابراین لازم نیست چیز زیادی برای یادگیری شطرنج سیامی بیاموزید.

اما تفاوت قوانین شطرنج سیامی چیست؟ این قوانین را می توان تنها در چند دقیقه متوجه شد.

شطرنج سیامی یا Bughouse یک نوعِ محبوب از شطرنج است که شامل 4 بازیکن می شود که در قالب 2 تیم، با هم به بازی می پردازند. این بازی با قرار دادن یکی از اعضای هر تیم در مقابل دیگری بر روی صفحه های شطرنج به طور جداگانه انجام می شود.

شطرنج تبادلی

2 هم تیمی باید از رنگ مهره ی مخالف استفاده کنند، یعنی اگر یکی از بازیکنان از مهره های سیاه استفاده می کند، هم تیمی او باید از مهره های سفید روی صفحه دیگر استفاده کند.

وقتی بازیکنی مهره حریف را می‌گیرد، به جای حذف شدن از بازی، به شریک او منتقل می‌شود.اکنون شریک او می تواند از نوبت خود برای انجام یک حرکت معمولی استفاده کند یا مهره گرفته شده را در صفحه خود قرار دهد. این سبک از شطرنج اصول اولیه را تا حدی دنبال می کند، اما باید کمی متفاوت تمرین شود.

تمرکز اصلی در تمرین شطرنج سیامی باید روی کار تیمی و داشتن استراتژی مناسب با هم تیمی خود باشد. به این دلیل که شما باید به صورت مداوم استراتژی خود را با توجه به وضعیت هم تیمی خود تغییر دهید و بالعکس.

نکته مهم این است که حریفان مستقیم، تا حد امکان به طور مساوی با هم تطابق داشته باشند و سپس تیم ها از نظر سطح مهارت نسبتاً متعادل باشند.

نحوه انجام بازی شطرنج سیامی چیست؟

پس از آن که قوانین کلی شطرنج سیامی را متوجه شدید، در ادامه با نحوه بازی و جزئیات بیشتر این بازی آشنا می شویم:

شطرنج تیمارستانی

  • ابتدا بازیکنان را به دو تیم تقسیم کنید. هر تیم باید به همان تعداد بازیکن داشته باشد. از حریفان بخواهید روی یک میز روبروی هم بنشینند، یک تیم در یک طرف و تیم دیگر در طرف دیگر.
  • هر بازیکن باید دقیقاً مقابل حریف خود بنشیند و یک صفحه شطرنج بین آنها باشد.صفحه های شطرنج باید به گونه ای تنظیم شوند که رنگ های بازیکنان در هر تیم متفاوت باشند.به عنوان مثال، اولین بازیکن در یک سمت میز سفید است و هم تیمی کنارش باید سیاه بازی کند؛
  • هر جفت از حریفان، یک بازی معمولی شطرنج را انجام می دهند. قسمت پر چالش بازی این است که وقتی کسی مهره ای را از حریف خود می گیرد، آن را بلافاصله به هم تیمی خود می دهد.
  • در هر نوبت، به جای حرکت، بازیکن می‌تواند مهره‌ ای را که از هم تیمی‌اش دریافت کرده، در هر فضای خالی در ردیف اول صفحه قرار دهد. او فقط مهره را قرار می دهد ولی نمی تواند آن را تا نوبت بعدی خود حرکت دهد.
  • سرباز ها نمی توانند در ردیف های 1 یا 8 قرار بگیرند. سربازی که در ردیف دوم قرار می‌گیرد، ممکن است مانند شطرنج استاندارد، در اولین حرکت خود دو خانه به جلو حرکت کند.
  • سربازهایی که ارتقا پیدا کرده‌اند و سپس زده می‌شوند، به‌عنوان سرباز به ذخیره می‌روند، نه به‌عنوان مهره ای که به آن ارتقا پیدا کرده بودند.
  • هیچ محدودیتی در مورد اینکه دقیقاً چه زمانی باید مهره گرفته شده را به هم تیمی خود دهید وجود ندارد.
  • اولین کسی که به مات می رسد برای کل تیم خود برنده می شود.

استراتژی مهم در شطرنج سیامی

راه برنده شدن در شطرنج سیامی چیست؟ همانطور که حدس زدید، داشتن یک استراتژی خوب است.

جایی که بازیکنان خوب، خود را از بازیکنان مبتدی جدا می کنند، داشتن استراتژی است.این به این معنی است که بتوانید با هم تیمی خود ارتباط برقرار کنید که کدام مهره مورد نیاز شما است و از او بخواهید تمام تلاش خود را برای تحویل سریع آن مهره انجام دهد.

گاهی اوقات در شطرنج سیامی، یک بازیکن اگر فقط یک اسب داشته باشد به مات کردن حریف نزدیک می شود، در این موقعیت، می توانید منتظر بمانید تا هم تیمی تان سعی کند آن اسب را برای شما فراهم کند، اگر به اندازه کافی زمان داشته باشید.

این تکنیکِ انتظار برای مهره، در هنگام جلوتر بودن در زمان به عنوان “نشستن” شناخته می شود. به همین دلیل است که در این بازی سرعت به همان اندازه مهم است که سعی کنید فکر کنید و بهترین حرکت را پیدا کنید.

چرا شطرنج سیامی :

چرا باید این بازی را انجام دهید؟ به همان دلیلی که شطرنج بازی می‌کنید:

شطرنج دوبل

چون سرگرم‌کننده است و اضافه شدن فاکتور تیمی باعث جذابیت بیشتر آن شده است و جالب این است که شخص دیگری مقصر باخت‌های شماست! فقط یک بار امتحان کنید و خواهید دید.

حقیقت دیگر این است که شطرنج سیامی احتمالا تنها بازی چهار نفره تیمی است که در آن آگاهی کاملی در مورد وضعیت بازی در هر زمان دارید و هیچ عامل تصادفی یا شانس در آن وجود ندارد.

در واقع، می توان گفت که از شطرنج هم منصفانه تر است؛ چون در شطرنج هر بازیکنی سفید شود کمی برتری دارد ولی در شطرنج سیامی، یک بازیکن در هر تیم دارای رنگ سفید و دیگری سیاه است و عدالت کاملا برقرار است.

علاوه بر این، شطرنج سیامی درسهایی در مورد روابط انسانی و اهمیت کار گروهی در برنده شدن را می آموزد.شما همچنین دیپلماسی را یاد می گیرید و این که چگونه شریکی را ببخشید که وقتی شما برنده شده اید، او مات می شود.

کلام پروچس :

در این مطلب از پروچس ( شطرنج حرفه ای ) با نوع دیگری از شطرنج به نام شطرنج سیامی یا شطرنج تبادلی و قوانین آن آشنا شدیم. این بازی علاوه بر هیجان زیاد و سرگرمی، باعث ایجاد روحیه همکاری و بالا بردن روابط انسانی به خصوص در کودکان و نوجوانان می شود. مطمئنا از انجام این بازی پشیمان نخواهید شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها