بهترین پازل برای کودکان بر اساس سن

15
بهترین بازی پازل برای کودکان

پازل یکی از بازی های مفید برای کودکان است که می تواند مهارت های مختلف را در آن ها پرورش دهد. اما آیا شما می دانید بهترین پازل برای کودکان باید چه شرایطی داشته باشد؟

♦ پازل باید در سطح توانایی فرزند شما باشد تا هم به اندازه کافی به هوش او اضافه کند و از طرفی با سختی بیش از اندازه باعث اذیتش نشود.

در این مطلب از پروچس، پازل های مختلف برای فرزند شما در هر سنی را معرفی می کنیم.

بهترین پازل برای کودکان کدام است؟

همان طور که گفتیم بهترین پازل برای بچه ها، پازلی است که مناسب سن و مهارت کودک شما باشد. در بقیه کشورها منظور از پازل، بازی های معمایی خاصی است. اما در ایران ما وقتی می گوییم پازل، منظورمان تکه های یک تصویر است که باید به هم ریخته شده و سپس در جای خودشان قرار بگیرند.

یک پازل مناسب به تقویت هوش و توانایی های فرزندتان اضافه خواهد کرد. تقویت حواس مختلف، مهارت های حل مساله، هماهنگی بیشتر میان چشم و دست ها، اعتماد به نفس بالاتر و غیره از جمله فواید استفاده از پازل برای بچه ها می باشد.

♦ برای شروع، پازل تک قطعه می تواند برای فرزندتان مناسب باشد و پس از آن هم با توجه به سنش انتخاب های مختلفی دارید.

بهترین پازل برای کودکان 2 ساله و کوچک تر

در میان بازی های کودکانه، پازل یکی از شیرین ترین ها محسوب می شود. اگر فرزند شما 2 سال و یا کمتر سن دارد باید دقت کنید که پازلی با قطعات زیاد ممکن است اعتماد به نفس او را خدشه دار کند. همیشه در انتخاب پازل حواستان به این موضوع باشد که نباید خیلی دشوارتر از مهارت فرزندتان باشد.

پازل های تک قطعه زیادی در بازار وجود دارند که دارای پین یا همان دستگیره های کوچک، هستند. برای این گروه سنی این نوع پازل کاملا مناسب است. پین یا همان دستگیره های پازل به او درک مناسبی از برداشت یک وسیله می دهند و البته جابه جایی قطعه را هم برایش ساده تر می کنند.

بهترین پازل برای بچه ها
پازل پین دار یا دستگیره ای

کودک پس از هر بار جا به جایی قطعه احساس سرخوشی می کند و دوست دارد این کار را ادامه دهد. در این مسیر خواهید دید که چگونه مهارت های حرکتی او تقویت می شود.

پازل های تک قطعه معمولا به این شکل هستند که تصویری پشت قطعه مد نظر پنهان شده و کودک قطعه را سر جایش می گذارد. این پازل ها می تواند در اشکال میوه ها، حروف، اعداد، حیوانات، غذاها و غیره باشد.

آلت: پازلی زیبا از حیواناتی مثل زرافه، شیر، کانگورو و فیل در یک جنگل
کپشن: برای کودک 2 ساله میتوانید از پازل های تک قطعه یا پازل های برجسته با قطعات خیلی کم استفاده کنید.

جنس پازل مناسب برای بچه های 2 ساله و کوچکتر

پازل ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند. انواع پازل چوبی، کاغذی و پلاستیکی، می توانند به عنوان پازل مناسب برای بچه ها معرفی شوند. به عنوان پدرومادر یک کودک 2 ساله و یا در سنین کمتر، حتما می دانید که دلبندتان همه اشیاء را به سمت دهانش می برد. بنابراین هر جنسی از پازل نمی تواند برای او مناسب باشد.

مشاهده شده است که کودکان، در حال بازی با پازل های چوبیِ بی کیفیت، پازل را به دهان برده و با مکیدن مکرر آن باعث شده اند قطعاتی از پازل جدا شود. این اتفاق در خوشبینانه ترین حالت، باعث می شود که تراشه های برنده چوب، لب ها و اطراف دهانشان را زخمی کنند.

پازلی زیبا از حیوانات برای کودکان
برای کودک 2 ساله میتوانید از پازل های تک قطعه یا پازل های برجسته با قطعات خیلی کم استفاده کنید.

پازل های چوبی برجسته که رنگ و مواد استفاده شده در ساخت آن ها طبیعی است می تواند انتخاب خوبی باشد البته به شرط این که کیفیت بالایی داشته باشد. پازل کاغذی و فومی به دلیل این که می تواند تکه تکه شود، برای این گروه سنی خطرناک است. همچنین پازل های پلاستیکی با کیفیت را هم می توانید برای فرزندتان خریداری کنید.

بهترین پازل برای کودک 2 تا 3 ساله

سعی کنید برای این گروه سنی پازلی آشنا تهیه کنید. منظور از آشنا چیست؟ اگر فرزند شما به کارتون خاصی علاقه نشان می دهد یا حتی غذای خاصی را دوست دارد می توانید پازلی تهیه کنید که حاوی تصویری از موارد مورد علاقه اش باشد.

همچنین تصاویری از ابزارهای حمل نقل، وسایل کودک و غیره می تواند گزینه مناسبی باشد.

جنس پازل مناسب برای کودکان 2 تا 3 ساله

مانند گروه قبلی، برای این سن هم می توانید از پازل های مختلف پلاستیکی و چوبی با کیفیت استفاده کنید.

پازل برای کودکان 3 ساله

در این گروه سنی فرزند شما می تواند حدود 8 تا 20 قطعه را مدیریت کند. سعی کنید پازلی با قطعات تقریبا کوچکتر برایش تهیه کنید تا مهارت در دست گرفتن اشیاء را بیشتر بیاموزد. در سنین پایین تر پازل باید بزرگ تر باشد و آرام آرام و همزمان با افزایش مهارت های کودک نیازی به این مورد نیست.

از طرفی پازلی با قطعات کوچکتر، کمی بیشتر فرزند شما را به چالش می کشد و از این نظر برایش خوب است.

البته مراقب باشید که در این زمینه زیاده روی هم نکنید. پازل با تصاویر خیلی دشوار و یا قطعات خیلی زیاد می تواند اعتماد به نفس کودک را در این سن تحت تاثیر قرار دهد.

♦ پازلی که انتخاب می کنید باید حاوی تصاویری باشد که کاملا برایش قابل فهم است. همچنین سعی کنید مشابهت قطعات پازل زیاد نباشد تا کودک را سردرگم نکند.

جنس پازل مناسب برای کودک 3 ساله

اکنون دیگر کودک شما تشخیص می دهد که هر وسیله ای را نباید به دهان برد اما توصیه می کنیم باز هم مراقب باشید. از طرفی جنس با کیفیت تر باعث می شود بچه نتواند به راحتی قطعات پازل را از بین ببرد پس به این موضوع هم دقت کنید.

پازل های مقوایی مخصوصا اگر کیفیت پایینی داشته باشند به خوبی سر جایشان قرار نمی گیرند یا این که لبه هایشان دچار تاخوردگی و حتی کنده شدن می شود.

در کل پازل های فومی، پلاستیکی و چوبی می تواند برای این سن مناسب باشد.

بهترین پازل برای کودکان 3 تا 4 ساله

اکنون فرزند شما در حال رشد و یادگیری مهارت های بیشتری است پس می توانید از پازلی استفاده کنید که در افزایش این مهارت ها به او کمک کند.

در این سن به چگونگی رفتار فرزندتان با پازل دقت کنید. اگر می بینید که پازل ها را به خوبی مدیریت می کند و از عهده شان برمی آید، پازلی با تصاویر کمی دشوارتر برایش تهیه کنید. گاهی می توانید همراه او به بازی مشغول شوید. این کار علاوه بر اینکه برای روحیه خودتان خوب است باعث می شود تا کودک از راهنمایی ها و حتی نحوه استدلال شما برای حل پازل استفاده می کند.

جنس پازل مناسب برای بچه 3 تا 4 سال

پازل هایی از جنس پلاستیک، چوب و فوم برای کودک 3 تا 4 ساله می تواند مناسب باشد.

بهترین پازل برای کودکان 4 ساله

در این سن فرزند شما می تواند پازلی با قطعات حدودا 20 تا 40 عددی را به خوبی حل کند. پازل های سریالی می تواند برای این گروه سنی مناسب باشد. این پازل ها ابتدا قطعات کمی دارند و سپس هر چه داستان پیش می رود بر تعداد قطعات آن ها هم اضافه می شود. این نوع پازل ها را می توانید به صورت قاب های پازلی و یا کتابچه خریداری کنید.

داستان های پازلی ذهن کودک را به خوبی درگیر کرده و او را برای ادامه چیدن پازل تشویق می کند.

جنس پازل مناسب برای کودکان 4 ساله

در این سن فرزند شما تقریبا دوست دارد که از وسایلش یا حداقل از برخی از آن ها مراقبت کند. بنابراین شما می توانید از پازل های مقوایی و فومی هم استفاده کنید.

پازل های چوبی و پلاستیکی با کیفیت هم همچنان می توانند گزینه های مناسبی باشند.

پازل مناسب برای کودک 5 تا 8 ساله

مناسب ترین پازل برای کودکان
کودکان 5 تا 8 ساله به شرط داشتن تمرین کافی می توانند پازل 60 تا 500 قطعه ای را بچینند.

کودک شما در این سن رشد قابل توجهی از نظر مهارت ها دارد و می تواند حتی پازل 60 قطعه ای را هم مرتب کند. او اکنون می داند که مراحل حل یک پازل چیست و مهارت کافی هم در این زمینه دارد.

وقتی فرزندتان مشغول حل پازل است به حرکات و استدلال هایش دقت کنید. حتما متوجه می شوید که شیوه منحصر به فردی برای حل پازل دارد. ممکن است به رنگ و نقش قطعات دقت کند یا این که بیشتر به شکل ظاهری قطعه توجه کرده و بر اساس آن چینش را انجام دهد.

کودک شما در مراحل بعدی می تواند حتی تا 500 قطعه پازل را هم به درستی کنار هم قرار دهد.

جنس پازل مناسب برای گروه سنی 5 تا 8 سال

اکنون می توانید از پازل های مختلفی برای فرزندتان استفاده کنید. پازل های جورچینی، سه بعدی، فوم، چوبی و غیره همگی گزینه های مناسبی برای این گروه سنی هستند.

کلامِ پروچس

بازی ها نقش مهمی در رشد هوش و شخصیت فرزند شما دارند. این که گاهی با او در بازی های مختلف همراه شوید، خیلی خوب است اما طبیعتا همیشه برای انجام این کار وقت ندارید. در این شرایط برخی بازی های فردی مثل حل پازل می تواند گزینه خیلی خوبی باشد. بهترین پازل برای کودکان پازلی است که با سن و مهارت های آنها همخوانی داشته باشد.


سوالات متداول

برای کودک 4 ساله چه پازلی مناسب است؟

پازل های داستانی با تعداد قطعات 20 تا 40 تایی و از جنس های مختلف پلاستیکی و چوبی می تواند مناسب باشد.

بهتر است پازل از چه جنسی باشد؟

پازل های چوبی و پلاستیکی با کیفیت، معمولا انتخاب های مناسبی هستند. برای کودکان در سنینی که می دانند هر شی ای را نباید به دهان برد، می توانید از پازل های مقوایی و فوم هم استفاده کنید.

برای کودکی که مشکل تمرکز دارد استفاده از پازل خوب است؟

بله حل یک پازل قطعا به افزایش تمرکز فرزند شما کمک می کند. البته نباید به او سخت بگیرید زیرا تمرکز کم او باعث می شود سریعا از حل پازل خسته شده و به کار دیگری مشغول شود.

بهتر است همراه فرزندم پازل حل کنم یا بگذارم به تنهایی این کار را انجام دهد؟

گاهی خوب است که خودتان همراه او باشید. علاوه بر یادگیری بیشتر، از همراهی شما لذت خواهد برد. هنگامی که تسلط کودک برای حل پازل بیشتر شد گاهی اجازه دهید به تنهایی این کار را انجام دهد تا احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها