لیست کاملی از انواع سبک بازی و بهترین بازی های هر ژانر

12
انواع سبک بازی

بازی‌های ویدیویی‌ که در سبک‌ها و ژانرهای مختلفی تولید می‌شوند، تجربیات باورنکردنی‌ای را در بخش گیم پلی به گیمرها ارائه می‌دهند. در طول دهه‌ها، ژانرهای مختلفی در این صنعت شکل گرفته است که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را ارائه می‌دهند. بررسی انواع سبک‌ بازی ها به گیمرها کمک می‌کند تا در نگاه اول متوجه شوند که یک بازی چه نوع چالش‌ها و تجربیاتی را ارائه می‌دهد. به همین دلیل یادگیری انواع ژانر بازی اهمیت بسیار زیادی دارد.

در همین راستا در این مطلب از وب سایت پروچس قصد داریم تا شما را با انواع سبک های بازی های ویدیویی و زیر شاخه‌های آن‌ها آشنا کرده و چند مثال در مورد هر یک از این سبک‌های بازی ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

سبک بازی ماجراجویی یا Adventure

انواع ژانر بازی
اگر به دنبال حل معما هستید، می‌توانید بازی‌های سبک ماجراجویی را تجربه کنید.

یکی از انواع سبک بازی های ویدیویی، سبک ماجراجویی است. بر خلاف بازی‌های اکشن، در بازی‌های ماجراجویی یا Adventure بیشتر تمرکز روی داستان، کاوش، حل معما و مدیریت منابع است.

گیمرها در بازی‌های سبک ماجراجویی یا Adventure در تلاش هستند تا داستان بازی و گره‌های آن را کشف کنند. توانایی حل معما، منطق و مهارت‌های مدیریت منابع گیمرها در بازی‌های این سبک به چالش کشیده می‌شوند. اگر بخواهیم شما را با زیر شاخه‌های محبوب سبک ماجراجویی یا Adventure آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سبک ماجراجویی نقطه و کلیک یا Point-and-Click Adventure

یکی از زیر ژانرها در بازی های ویدیویی در سبک ماجراجویی، سبک ماجراجویی نقطه و کلیک یا Point-and-Click Adventure است که در گذشته محبوبیت بسیار زیادی داشت. بازی‌های این سبک تمرکز زیادی بر روی حل معما و روایت داستان با ماوس و با انجام اشاره و کلیک دارند. از بهترین بازی‌های این سبک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Monkey Island
 • Grim Fandango

سبک ماجراجویی رمان‌های بصری یا Visual Novels

از دیگر زیر سبک‌های ماجراجویی، سبک رمان‌های بصری یا Visual Novels است که طرفداران خاص خود را دارد. در این بازی‌ها، ماجراجویی‌ها به صورت متنی ارائه می‌شود و روایت با گیم پلی کمی انجام می‌شود.

به دلیل آن که این بازی نیاز به تسلط زبان انگلیسی دارد، در ایران متاسفانه بازی‌های این سبک محبوبیت خیلی زیادی ندارند. از بهترین بازی‌های سبک ماجراجویی رمان‌های بصری یا Visual Novels که می‌توانید تجربه کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. Doki Doki Literature Club
 2. Ace Attorney

سبک فیلم تعاملی یا Interactive Movie

یکی دیگر از زیر ژانرهای سبک ماجراجویی که امروزه عناوین بسیار کمی در این سبک ساخته می‌شود، سبک فیلم تعاملی یا Interactive Movie است. در این سبک تعامل کاربر با بازی در زمان پخش شدن ویدیو است. شما می‌توانید در این سبک بازی‌های زیر را تجربه کنید:

 • Late Shift
 • Her Story

سبک بازی اکشن یا Action

انواع سبک های بازی
یکی از محبوب‌ترین انواع ژانر بازی، اکشن است

سبک اکشن، از جمله محبوبترین انواع سبک بازی در بین گیمرهاست و امروزه بسیاری از بازی‌های محبوب در بین گیمرها در این ژانر قرار می‌گیرند. در بازی‌های اکشن عکس العمل، هماهنگی چشم و دست و همچنین زمان عکس العمل گیمر به چالش کشیده می‌شود. گیم پلی این بازی‌ها پر سرعت است و روی مبارزه و لحظات حماسی تمرکز دارد. همچنین زیر ژانرهای محبوب این سبک، شامل موارد زیر می‌شوند:

سبک تیراندازی یا Shooter

در بازی‌های تیراندازی شما می‌توانید به دشمنان از دید اول شخص یا سوم شخص تیر اندازی کنید. بازی‌های محبوبی که در این سبک قابل تجربه هستند، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • Doom
 • Gears of War

سبک مبارزه‌ای یا Fighting

در بازی‌های سبک مبارزه‌ای یا Fighting، تمرکز بر روی مبارزات تن به تن است. این زیر ژانر سابقه بسیار طولانی ای داشته و جز محبوبیت ترین سبک‌ها در طول تاریخ است. از بهترین بازی‌های این سبک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. Mortal Kombat
 2. Street Fighter

سبک هک اند اسلش یا Hack and Slash

سبک Hack and Slash با وجود محبوبیت فوق العاده‌ای که در بین گیمرهای سراسر دنیا دارد، متاسفانه معادل فارسی مناسبی ندارد. در بازی‌های ژانر Hack and Slash، هدف گیمر مبارزه نزدیک با گروه‌های انبوه دشمنان است. در این سبک می‌توانید بازی‌های زیر را تجربه کنید:

 • God of War
 • Dynasty Warriors

سبک بازی ورزشی یا Sport

انواع ژانرهای بازی
بازی‌های ورزشی، جز سبک‌های پرفروش و محبوب هستند.

بازی‌های ورزشی یا Sport جز محبوبترین انواع سبک بازی بوده و همواره فروش فوق العاده‌ای را تجربه می‌کنند. شما می‌توانید در بازی‌های این ژانر ورزش‌های مورد علاقه خود را به صورت مجازی در زمین مسابقه یا به عنوان مربی تجربه کنید. بازی‌های سبک ورزشی یا Sport، کنترل‌ها و قوانین بازی‌های ورزشی حرفه‌ای را به شکل‌های مختلفی تقلید می‌کنند. در سبک ورزشی شاهد زیر ژانرهای مختلفی هستیم که به شرح زیر هستند:

سبک شبیه سازی یا Simulation

بازی‌های سبک ورزشی شبیه سازی یا Simulation به نحوی ساخته می‌شوند که در آن شاهد فیزیک و کنترل‌های واقع گرایانه هستیم که باعث می‌شود تا تجربه گیم پلی این بازی‌ها، حس واقعی به شما بدهد. برخی از بهترین عناوین سبک شبیه سازی یا Simulation موارد زیر هستند:

 • EA FC
 • NBA 2K

سبک آرکید یا Arcade

سبک آرکید یا Arcade به بازی‌هایی گفته می‌شود که در آن تلاش شده تا گیم پلی بازی ساده‌تر شده و تجربه سرگرم کننده‌تری را به شما ارائه دهد. در واقع این بازی‌ها گیم پلی واقع گرایانه‌ای نداشته و می‌توانید سریعاً آن را یاد گرفته و لذت ببرید. شما می‌توانید بازی‌های زیر را در این سبک تجربه کنید:

 • NBA Jam
 • NFL Blitz

سبک مدیریت یا Management

اگر طرفدار بازی‌های ورزشی هستید و در عین حال بازی‌های استراتژیک را دوست دارید، می‌توانید به سراغ بازی‌های سبک مدیریت یا Management برویید که در آن، هدف ساختن تیم‌های ورزشی و مدیریت کردن آن‌ها است. شما می‌توانید بازی‌های زیر را در این سبک انجام دهید:

 • Football Manager
 • F1 Manager

سبک شبیه سازی یا Simulation

تصویری از بازی های سبک شبیه سازی
در بازی‌های شبیه ساز می‌توانید فعالیت‌های مختلف دنیای واقعی را تجربه کنید.

بازی‌های شبیه ساز یا Simulation فعالیت‌های دنیای واقعی را بازسازی می‌کنند. این فعالیت‌ها از خلبانی هواپیما گرفته تا مدیریت یک کسب و کار را شامل می‌شوند. برخی از بازی‌های این سبک به دنبال واقع گرایی کامل هستند. زیر مجموعه‌های محبوب در این ژانر به شرح زیر است:

سبک شبیه ساز پرواز یا Flight Sim

در این سبک بازی، شما هدایت و کنترل هواپیما را برعهده دارید. بازی‌های زیر در این زیر ژانر ساخته شده اند:

 1. Microsoft Flight Sim
 2. Ace Combat

سبک تجارت یا شهرسازی یا Business/City

در بازی‌هایی که در این سبک قرار می گیرند، گیمر وظیفه ساخت و مدیریت کسب و کار، شهر و… را برعهده دارد. شما می‌توانید بازی‌های زیر را در این سبک تجربه کنید:

 • SimCity
 • Restaurant Empire

سبک رانندگی با وسیله نقلیه یا Vehicle Driving

در این سبک، هدف شبیه سازی رانندگی با وسیله نقلیه ای مثل ماشین، کامیون، قطار و… در محیط‌های واقعی است. از بهترین بازی‌های این سبک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Euro Truck Simulator
 • Forza Horizon

سبک شبیه ساز زندگی یا Life Sim

بازی‌های سبک شبیه ساز زندگی یا Life Sim به نحوی هستند که در آن می‌توانید شخصیت خود را ساخته و مدیریت زندگی روزمره را برعهده بگیرید. بازی‌های زیر در این سبک ساخته شده‌اند:

 1. The Sims
 2. Animal Crossing

سبک سکویی یا پلتفرمر یا Platformer

سبک بازی سکویی یا پلتفرم
یکی از قدیمی‌ترین سبک‌های بازی، Platformer است.

بازی‌های سبک سکویی یا پلتفرمر یا Platformer عناوینی دو بعدی هستند که گیمر در آن با دویدن، پریدن و بالا رفتن از مسیرهای خطرناک باید مسیر بازی را طی کند. در این بازی‌ها غلبه بر موانع و دشمنان نیازمند زمان بندی دقیق و مهارت است. بازی‌های سکویی در اوایل ظهور بازی‌های ویدیویی بسیار محبوب بودند و همچنان امروزه نیز طرفداران زیادی دارند. زیر ژانرهای محبوب این سبک شامل موارد زیر می‌شوند:

سبک دو بعدی کلاسیک یا 2D Traditional

در بازی‌های سبک دو بعدی کلاسیک شاهد مسیرهایی با موانع مختلف هستیم و به صورت اسکرولی باید بازی را تا انتها برسانید. از محبوب‌ترین بازی‌های این سبک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Super Mario Bros
 • Sonic the Hedgehog

سبک پلتفرمر معمایی یا Puzzle Platformer

در این زیر ژانر شاهد ترکیب مراحل پلتفرمر با مکانیک‌های حل معما هستیم. شما می‌توانید در این سبک به سراغ بازی‌های زیر بیایید:

 • Limbo
 • Inside

سبک دویدن و شلیک یا Run and Gun

در سبک Run and Gun تلاش شده تا عناصر تیراندازی به بازی‌های پلتفرمر اضافه شود. شما می‌توانید در این سبک، بازی‌های زیر را تجربه کنید:

 • Contra
 • Metal Slug

سبک مترویدونیا یا Metroidvania

مترویدونیا سبکی است که در آن کاوش و پیشرفت غیر خطی در بازی اهمیت زیادی دارد. در بازی‌های این سبک، گیمرها در دنیایی وسیع و به هم پیوسته کاوش می‌کنند که در ابتدا همه بخش‌های آن قابل دسترس نیست و به مرور می‌توانند به مناطق مختلف وارد شوند. از بهترین بازی‌های این سبک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Metroid
 • Hollow Knight

سبک نقش آفرینی یا Role-playing games (RPG)

تصویری از بازی های سبک نقش آفرینی
بازی‌های شرکت بتسدا جز بهترین بازی‌های سبک نقش آفرینی هستند.

یکی دیگر از انواع سبک بازی، نقش آفرینی است. در بازی‌های نقش آفرینی گیمرها می‌توانند شخصیت‌هایی با مهارت‌ها و توانایی‌های منحصر به فرد بسازند. در این بازی‌ها شاهد داستان‌های غنی، امکان کاوش، ماموریت‌های مختلف و فعالیت‌های جانبی گوناگونی هستیم. از بهترین زیر ژانرهای بازی های نقش آفرینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سبک اکشن نقش آفرینی یا Action RPG

در این سبک، شاهد آن هستیم که مبارزات بازی به صورت لحظه‌ای بوده و مهارت بازیکن اهمیت بسیار زیادی دارد. از برترین بازی‌های این سبک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Diablo
 • Path of Exile

♦ به دلیل اینکه این سبک خود زیر ژانرهای مختلفی دارد، در بخش بعدی، در مورد هریک از زیر ژانرهای آن بصورت تخصصی صحبت خواهیم کرد.

سبک نقش آفرینی ژاپنی یا JRPG

در سبک نقش آفرینی ژاپنی یا JRPG سیستم مبارزات بر اساس مبارزات نوبتی است. در سبک نقش آفرینی، این بازی‌ها سابقه طولانی دارند. شما می‌توانید به سراغ بازی‌های زیر در این ژانر بروید:

 • Final Fantasy
 •  Dragon Quest

سبک نقش آفرینی جهان باز یا Open World RPG

در سبک نقش آفرینی جهان باز یا Open World RPG امکان کاوش در دنیای گسترده سه بعدی برای گیمر وجود دارد و در انتخاب ماموریت و طی کردن مسیر بازی، آزادی عمل خواهد داشت. می‌توانید برای تجربه بهترین بازی‌های این سبک به سراغ عناوین زیر بروید:

 • Skyrim
 • The Witche

سبک اکشن نقش آفرینی یا Action RPG

عکس بازی های ژانر نقش آفرینی
بازی‌های اکشن نقش آفرینی المان‌های بازی‌های اکشن را با سیستم‌هایی مثل ارتقاء لول، لوت و… ترکیب کرده‌اند.

بازی‌های این سبک، مبارزات Real Time دارند و گیمرها با سیستم ارتقاء لول، لوت و مبارزات جذاب مواجه هستند. مبارزه در این سبک تمرکز زیادی بر روی موقعیت یابی، جاخالی دادن، زمان بندی و نشانه گیری دارد. زیر شاخه‌های محبوب این سبک به شرح زیر است:

سبک لوتر شوتر یا Looter Shooters

در سبک لوتر شوتر، شاهد بازی‌های شوتر اول شخص یا سوم شخص هستیم که در آن المان‌های نقش آفرینی نیز وجود دارند. برخی از بهترین بازی‌های این سبک به شرح زیر هستند:

 • Borderlands
 • Destiny

سبک سولزلایک یا Soulslike

بازی‌های سبک سولزلایک بر روی مبارزات تن به تن سوم شخص فوق العاده سخت و چالشی تمرکز دارند. می‌توان در این سبک به بازی‌های زیر اشاره کرد:

 • Dark Souls
 • Elden Ring

سبک آیزومتریک یا Isometric

در این سبک دوربین بازی نمای بالا به پایین دارد و باید با موقعیت یابی تاکتیکی در بازی پیشرفت کرده و دشمنان را از بین ببرید. می‌توان در این سبک بازی‌های زیر را تجربه کرد:

 • Path of Exile
 • Grim Dawn

سبک تیراندازی اول شخص یا First Person Shooters

تصویری از بازیهای FPS
بازی‌های FPS به دلیل جذابیت خود، محبوبیت زیادی بین گیمرها دارند.

بازی‌های تیراندازی اول شخص که به آنها FPS گفته می‌شود، یکی دیگر از انواع سبک بازی هستند که در آنها شاهد نبردهای مبتنی بر اسلحه از دید اول شخص هستیم. رفلکس‌های سریع برای نشانه گیری، حرکت و عوض کردن اسلحه در درگیری‌ها از مهم‌ترین ویژگی‌های این سبک است. زیر ژانرهای محبوب این سبک شامل موارد زیر می‌شوند:

سبک تیراندازی اول شخص نظامی یا Military FPS

در بازی‌های این ژانر شاهد مبارزه در نقشه‌های وسیع الهام گرفته از جنگ‌های واقعی هستیم. برخی از بهترین بازی‌های این سبک شامل موارد زیر می‌شوند:

 • Call of Duty
 • Battlefield

سبک تیراندازی اول شخص قهرمانی یا Hero FPS

این سبک از بازی‌ها در دنیای علمی-تخیلی و فانتزی با شخصیت‌های قدرتمند روایت می‌شود و می‌توانید مبارزات را با شخصیت‌های فانتزی انجام دهید. به سراغ بازی‌های زیر در این سبک بروید:

 • Valorant
 • Overwatch

سبک شبیه سازهای فراگیر یا Immersive sim

در این سبک گیمر می‌تواند برای پیشرفت در بازی با محیط تعامل کند. این ویژگی باعث شده تا شاهد گیم پلی پویا در این سبک باشیم. از جذاب‌ترین بازی‌های ژانر Immersive sim می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • BioShock
 • Dishonored

سبک اکشن-ماجراجویی یا Action-Adventure

عکس بازی های اکشن ماجراجویی
بازی‌های اکشن-ماجراجویی تلاش می‌کنند تا ویژگی‌های ژانر اکشن و ماجراجویی را تلفیق کنند.

یک دیگر از انواع سبک بازی بازی‌های اکشن-ماجراجویی هستند که ترکیبی از مبارزه، گیم پلی اکشن، کاوش و حل معما می باشند. محیط‌های بازی، گیمرها را تشویق به کاوش کرده و اغلب رازهایی را برای گیمرها پنهان کرده است. در سبک اکشن-ماجراجویی شاهد زیر ژانرهای زیر هستیم:

سبک اکشن-ماجراجویی سینمایی یا Cinematic Action-Adventure

این سبک از بازی‌ها سناریوهای از پیش تعیین شده داشته و شاهد Quick Time Event در گیم پلی آن هستیم. می‌توانید در این سبک به سراغ عناوین زیر بروید:

 • Uncharted
 • The Last of Us

سبک اکشن نقش آفرینی یا Action RPG

در این سبک، به مرور شخصیت در بازی پیشرفت می‌کند. امکان لوت کردن و مبارزات real-time از دیگر ویژگی‌های این سبک است. شما می‌توانید بازی‌های زیر را در این سبک تجربه کنید:

 • سری Batman: Arkham
 • Horizon Zero Dawn

سبک اکشن-ماجراجویی جهان باز یا Open World Action Adventure

در این سبک شاهد دنیاهای گسترده و سندباکس هستیم که به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید با آزادی عمل در آن، داستان را پیش ببرید. بازی‌های زیر در این ژانر ساخته شده است:

 • Assassin’s Creed
 • Legend of Zelda: Breath of the Wild

سبک مبارزه‌ای یا Fighting

تصویری از بازی مبارزه ای
بازی Mortal Kombat جز بهترین بازی‌های مبارزه‌ای است.

در بازی‌های مبارزه‌ای، گیمرها در نبردهای تن به تن به مصاف هم می‌روند. بازیکنان برای غلبه بر حریف از کمبوها، حرکات ویژه و… استفاده می‌کنند. می‌توانید در این سبک، زیر ژانرهای زیر را مشاهده کنید:

سبک مبارزه دو بعدی یا 2D Fighter

در این ژانر شاهد آن هستیم که دو مبارز محدود به یک صفحه دو بعدی هستند. عناوین زیر در این سبک طبقه بندی می‌شوند:

 1. Street Fighter
 2. Mortal Kombat

سبک مبارزه سه بعدی یا 3D Fighter

در این بازی‌ها مبارزان آزادانه در یک محیط سه بعدی می‌توانند با یکدیگر مبارزه کنند. می‌توانید برای تجربه این سبک به سراغ بازی‌های زیر بیایید:

 • Tekken
 • Soulcalibur

سبک مبارزه پلتفرمی یا Platform Fighter

در این سبک، نبردها در محیط‌های پویا که پلتفرمی هستند، انجام می‌شود. می‌توانید در این سبک به سراغ عناوین زیر بروید:

 • Super Smash Bros
 • Multiversus

سبک استراتژی هم زمان یا Real-Time Strategy (RTS)

عکس بازی استراتژی همزمان
در بازی‌های RTS شاهد نبردهای سنگین هستیم.

بازی‌های استراتژی همزمان به گیمر این امکان را می‌دهد تا بتواند در زمان واقعی و بدون نوبت، منابع را جمع آوری کرده، ارتش بسازد و حریفان را شکست دهد. در این سبک، شاهد زیر مجموعه‌های محبوب زیر هستیم:

سبک استراتژی هم زمان سنتی یا Traditional RTS

یکی از زیر ژانرهای این سبک، استراتژی هم زمان سنتی است که در آن تمرکز روی ساخت پایگاه و کنترل واحدها برای از بین بردن دشمنان است. می‌توانید در این سبک بازی‌های زیر را تجربه کنید:

 • Starcraft
 • Command & Conquer

سبک میدان نبرد چند نفره آنلاین یا MOBA

در بازی‌های سبک MOBA، گیمرها به صورت تیمی هر کدام یک شخصیت قدرتمند را کنترل می‌کنند و در تلاش هستند تا تیم حریف را از بین ببرند. از بهترین بازی‌های این سبک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • League of Legends
 • Dota 2

سبک دفاع از برج یا Tower Defense

بازی‌های سبک دفاع از برج به نحوی هستند که در آن می‌توانید با ساختن موانع دفاعی، برای نابودی موج‌های دشمن که به سمت شما می‌آیند، اقدام کنید. بهترین بازی‌های قابل تجربه در این سبک به شرح زیر هستند:

 • Plants vs Zombies
 • Bloons TD

سبک مسابقه‌ای یا Racing

انواع سبک بازی ویدیویی
بازی‌های مسابقه‌ای به شما اجازه رانندگی با وسایل مختلف را می‌دهد.

بازی‌های مسابقه‌ای یا Racing عناوینی هستند که به گیمرها این امکان را می‌دهند که با اتومبیل‌ها، موتورسیکلت‌ها و سایر وسایل نقلیه با یکدیگر مسابقه دهند. در این سبک، زیر ژانرهای زیر وجود دارند:

سبک شبیه سازی یا Simulation

در این ژانر، بازی‌ها رانندگی واقع گرایانه و کنترل خودرو مطابق با واقعیت را به گیمرها ارائه می‌دهند. از بهترین بازی‌های این سبک، می‌توانید عناوین زیر را تجربه کنید:

 • Gran Turismo
 • Forza Motorsport

سبک آرکید یا Arcade

بازی‌های این سبک تمرکز زیادی روی سرعت و حرکات نمایشی هیجان انگیز با ماشین به جای واقع گرایی دارند. بازی‌های زیر در این سبک هستند:

 • Need for Speed
 • Mario Kart

سبک آینده نگرانه یا Futuristic

در این سبک شاهد وسایل نقلیه و محیط‌های آینده نگرانه و علمی-تخیلی هستیم. بازی‌های محبوب این سبک به شرح زیر هستند:

 • F-Zero
 • Wipeout

سبک تیراندازی یا Shooter

بازی شوتر یا تیراندازی
در بازی‌های شوتر هدف از بین بردن دشمنان با سلاح‌های مختلف است.

بازی‌های تیراندازی شامل هر بازی ای می‌شود که در آن از سلاح گرم برای از بین بردن دشمنان استفاده می‌شود. برخلاف بازی‌های اول شخص تیراندازی که بر دقت بالا تمرکز دارند، بازی‌های Shooter شامل طیف گسترده‌تری از عناوین می‌شوند. از زیر شاخه‌های محبوب این سبک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سبک دویدن و شلیک یا Run and Gun

بازی‌های این سبک ترکیب تیراندازی و اسکرول دو بعدی هستند. می‌توانید در این سبک بازی‌های زیر را انجام دهید:

 • Contra
 • Metal Slug

سبک بالت هل یا Bullet Hell

در این سبک، تیراندازیِ دشمنان به شکل گسترده ای صورت می‌گیرد و جاخالی دادن از تیرها و تیراندازی‌های شدید از مهم‌ترین ویژگی‌های این سبک است. می‌توان در این سبک به بازی‌های زیر اشاره کرد:

 1. Touhou Project
 2. Doom

سبک تیراندازی سوم شخص یا Third-Person Shooter

در سبک تیراندازی سوم شخص، زاویه دوربین از پشت شخصیت است. می‌توانید در این سبک بازی‌های زیر را انجام دهید:

 • Uncharted
 • Gears of War

سبک لوتر شوتر یا Looter Shooter

بازی‌های این سبک از سیستم لوت و پیشرفت بازی‌های نقش آفرینی استفاده می‌کنند. می‌توانید در این سبک بازی‌های زیر را تجربه کنید:

 • Borderlands
 • Destiny

سبک پازل یا Puzzle

بازی با سبک پازل
بازی‌های پازل، چالش‌های ذهنی مختلفی را برای شما ایجاد می‌کنند.

بازی‌های پازل تمرکز زیادی بر روی منطق، تشخیص الگو و مهارت‌های حل مسئله گیمرها دارند. بعد از تکمیل پازل‌ها و کشف رمز و رازهای گیم پلی، حس رضایت عمیقی به گیمر می‌دهند. زیر شاخه‌های محبوب این سبک به شرح زیر است:

سبک پازل فیزیکی یا Physics puzzle

در این سبک پازل‌های مبتنی بر مکانیک و فیزیک طراحی شده‌اند. می‌توانید در این سبک بازی‌های زیر را تجربه کنید:

 • Portal
 • Half-Life 2

مچینگ پازل یا Matching puzzle

در این بازی‌ها گیمر باید کاشی‌ها یا قطعات بازی را با یکدیگر مچ کند تا بتواند در بازی پیشرفت کند. می‌توانید در این سبک بازی‌های زیر را انجام دهید:

 • Candy Crush
 • Bejeweled

سبک پازل منطقی یا Logic puzzles

در بازی‌های این سبک، باید با استدلال و تفکر انتقادی اقدام به حل پازل‌ها کنید. از جذاب‌ترین بازی‌های این سبک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Baba Is You
 • The Witness

سبک کژوال یا Casual

تصویری از بازی انگری برد
بازی‌های کژوال، بازی‌هایی هستند که قوانین ساده و گیم پلی آسانی دارند.

بازی‌های کژوال با قوانین ساده و گیم پلی‌ای طراحی می‌شوند که برای عموم مردم جذابیت داشته باشند. بازیکنان با هر سطح توانایی می‌توانند به راحتی این بازی‌ها را یاد بگیرند. زیر مجموعه‌های محبوب در این سبک به شرح زیر است:

سبک مچ 3 یا Match 3

در این سبک شما باید در یک جدول، آیتم‌های یکسان را برای امتیاز گرفتن با یکدیگر مچ کنید. می‌توانید در این سبک بازی‌های زیر را انجام دهید:

 • Candy Crush
 • Bejeweled

سبک اشیا پنهان یا Hidden Object

در این بازی‌ها، اشیاهای مختلف در تصاویر شلوغ پنهان شده‌اند و باید آن‌ها را پیدا کنید. می‌توانید در این سبک به سراغ بازی‌های زیر بروید:

 1. Hidden City
 2. Hidden Through Time

سبک هایپر کژوال یا Hyper Casual

بازی‌های این سبک بسیار گیم پلی ساده‌ای دارند و معمولاً بر روی گیمرهای موبایل تمرکز دارند. شما می‌توانید برای تجربه بازی‌های این سبک به سراغ عناوین زیر بروید:

 • Fruit Ninja
 • Angry Birds

سبک استراتژیک یا Strategy

بازی های ژانر استراتژیک
اگر علاقه مند به مدیریت هستید، بازی‌های ژانر استراتژیک را تجربه کنید.

سبک استراتژیک جز محبوبترین انواع سبک بازی است و در آن گیمر باید با برنامه ریزی دقیق، مدیریت منابع و تصمیم گیری‌های کلان، بازی را پیش ببرد. زیر ژانرهای سبک بازی استراتژیک عبارتند از:

سبک 4X

در این سبک هدف بر روی 4 موضوع اکتشاف، توسعه، بهره برداری و نابودی دشمنان است. می‌توانید در این سبک بازی به سراغ عناوین زیر بروید:

 • Civilization
 • Endless Space

سبک تاکتیک‌های لحظه‌ای یا Real-Time Tactic

در بازی‌های این سبک شاهد نبردهای کوچک و لحظه‌ای با گروه‌های کوچک هستیم. می‌توان در این سبک بازی، عناوین جذابی مثل موارد زیر را تجربه کرد:

 • Company of Heroes
 • Tooth and Tail

سبک استراتژی کلان یا Grand Strategy

این سبک بازی به نحوی است که در آن گیمر مدیریت کشورها در مقیاس بزرگ را بر عهده دارد. می‌توانید در این سبک بازی‌های زیر را انجام دهید:

 • Europa Universalis IV
 • Crusader Kings 3

سبک مخفی کاری یا Stealth

ژانرهای بازی
یکی از استرسی ترین ژانرهای بازی، سبک Stealth است

بازی‌های مخفی کاری، بازیکنان را به چالش می‌کشند تا بتوانند خود را از دید دشمنان مختلفی کنند. در این بازی باید پنهان شده و با صبر کردن و برنامه ریزی در بازی پیشرفت کنید. زیر مجموعه‌های محبوب این سبک به شرح زیر هستند:

سبک جاسوسی تاکتیکی یا Tactical Espionage

در بازی‌های این سبک گیمر باید نفوذ برنامه ریزی شده به پایگاه‌ها داشته باشد. برخی از بهترین بازی‌های این سبک به شرح زیر هستند:

 • Metal Gear Solid
 • Splinter Cell

شبیه سازهای فراگیر یا Immersive Sim

بازی‌های این سبک، مخفی کاری را در بازی‌های بزرگ و جهان‌های گسترده قرار می‌دهند. می‌توان در این سبک بازی به موارد زیر اشاره کرد:

 • Dishonored
 • Deus Ex

وحشت مخفی کاری یا Stealth Horror

در این سبک از بازی‌ها شما باید از دشمنان ترسناک و ماوراء طبیعی به صورت مخفی کاری فرار کنید. برخی از بازی‌های این زیر ژانر به شرح زیر هستند:

 1. Alien Isolation
 2. Amnesia: The Dark Descent

سبک مهمانی یا Party

سبکهای بازی
اگر می‌خواهید در مهمانی‌ها، بازی کنید، می‌توانید به سراغ سبک Party بروید.

بازی‌های مهمانی، لحظات بامزه‌ای را برای گروه‌هایی از افراد که با هم بازی می‌کنند، فراهم می‌کند. بازی‌های این سبک کنترل‌ها و مکانیک‌های ساده‌ای دارند که هر کسی به راحتی می‌تواند آن‌ها را یاد بگیرد. بهترین زیر ژانرهای این سبک به شرح زیر هستند:

سبک بردگیم و کارتی یا Board & Card

بازی‌های این سبک با اقتباس از بازی بردگیم‌ها ساخته می‌شوند. شما می‌توانید در این ژانر به سراغ عناوین زیر بروید:

 • Monopoly
 • Scrabble

سبک اطلاعات عمومی یا Trivia

در این سبک از بازی‌ها، سوالات اطلاعات عمومی از گیمرها پرسیده می‌شود و باید به سرعت به آن‌ها پاسخ داد. می‌توانید در این سبک بازی‌های زیر را تجربه کنید:

 • You Don’t Know Jack
 • Trivia Murder Party

سبک فعالیت یا Activity

بازی‌های این سبک مینی گیم‌های عجیب و غریبی دارند، می‌توانید آن‌ها را با دیگران تجربه کنید. می‌توان در این سبک به بازی‌های زیر اشاره کرد:

 • WarioWare
 • Jackbox Party Pack

سبک نقش آفرینی تاکتیکی یا Tactical RPG

سبک بازی نقش آفرینی تاکتیکی
یکی از سبک‌های خاص که در ایران طرفداران زیادی ندارد، سبک نقش آفرینی تاکتیکی است.

سبک نقش آفرینی تاکتیکی یا Tactical RPG بازی‌هایی هستند که در آن شاهد مبارزات نوبتی هستیم. این بازی‌ها نیاز به برنامه ریزی و همچنین داشتن استراتژی هستند. زیر سبک‌های Tactical RPG به شرح زیر هستند:

سبک نقش آفرینی تاکتیکی ژاپنی یا JTRPG

این بازی‌ها به نحوی هستند که گرافیک و داستان آن‌ها با الهام از سبک انیمه‌ای ایجاد شده است. می‌توانید در این سبک بازی‌های زیر را تجربه کنید:

 • Final Fantasy Tactics
 • Fire Emblem

سبک هیبرید استراتژی و نقش آفرینی تاکتیکی یا Strategy-JRPG Hybrid

در این سبک از بازی‌های نقش آفرینی تاکتیکی شاهد استفاده از سیستم‌های گیم پلی سبک استراتژیک هستیم. می‌توان از بهترین بازی‌های این سبک به موارد زیر اشاره کرد:

 • XCOM
 • Mario + Rabbids Kingdom Battle

سبک بقا یا Survival

بازی های سبک بقا
اگر می‌خواهید خود را به چالش بکشید و مدیریت در شرایط سخت را تجربه کنید، بازی‌های سبک بقا گزینه مناسبی هستند.

بازی‌های سبک بقاء، گیمرها را با مدیریت گرسنگی، تشنگی و نیازهای دیگر در محیط‌ها و سناریوهای سخت به چالش می‌کشند. در این سبک، به سراغ زیر ژانرهای زیر بروید:

سبک بقا سندباکس یا Survival Sandbox

در این سبک، شاهد دنیاهای باز برای کاوش هستیم و شما می‌توانید متناسب با سبک بازی خود، در بازی پیش بروید. می‌توان در این سبک به بازی‌های زیر اشاره کرد:

 1. Minecraft
 2. Valheim

سبک وحشت بقا یا Survival Horror

هدف گیمرها در این بازی آن است که در محیط‌های ترسناک، زنده بمانند و از موجودات ترسناک بازی فرار کنند. برخی از بازی‌های جذاب این سبک به شرح زیر هستند:

 • The Forest
 • The Long Dark

سبک شبیه ساز بقا یا Survival Simulation

بازی‌های این سبک مکانیک‌های واقع گرایانه را در سبک بقا دارند. برخی از بهترین بازی‌هایی که می‌توانید در این سبک آن‌ها را تجربه کنید، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • SCUM
 • This War of Mine

سبک بتل رویال یا Battle Royale

بازی های سبک بتل رویال یا Battle Royale
بازی‌های بتل رویال، ژانر جدید و همچنین محبوبی است که به تازگی وارد صنعت بازی شده است.

یکی از جدیدترین انواع سبک بازی، ژانر بتل رویال است که در آن تعداد زیادی از بازیکنان در یک میدان مبارزه، تا آخرین نفر به رقابت می‌پردازند. گیمرها در این بازی در یک نقشه که به مرور کوچک می‌شود، باید به دنبال سلاح گشته و با یکدیگر مبارزه کنند. از زیر سبک‌های بتل رویال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تیراندازی قهرمانی یا Hero Shooter

در این سبک شما در نقش قهرمانان و شخصیت‌های فانتزی هستید که قدرت‌های فراطبیعی دارند. می‌توانید در این سبک بازی‌های زیر را تجربه کنید:

 • Fortnite
 • Apex Legends

تیراندازی نظامی یا Military Shooter

بازی‌های بتل رویال این سبک واقع گرایانه است و حس و حال جنگ واقعی را به شما القا می‌کند. می‌توانید در این سبک به سراغ بازی‌های زیر بروید:

 • PUBG
 • Call of Duty Warzone

کلامِ پروچس

در این مطلب از وب سایت پروچس تلاش کردیم تا انواع سبک بازی را معرفی کرده و در هر سبک، در مورد زیر ژانرها و بهترین و محبوبترین بازی هایشان صحبت کنیم. با توجه به موارد گفته شده می‌توانید دید کاملی در مورد هر یک از انواع سبک بازی به دست بیاورید.


سوالات پرتکرار شما

معنای سبک بازی چیست؟

انواع سبک بازی به دسته بندی بازی‌ها بر اساس نوع گیم پلی آن‌ها اشاره دارد.

اصلی‌ترین سبک‌های بازی کدامند؟

سبک‌های اصلی بازی‌ها شامل اکشن، ماجراجویی، نقش آفرینی، استراتژی، شبیه سازی، ورزشی، پازل، مسابقه‌ای، مبارزه‌ای و… می‌شود.

جدیدترین سبک‌های بازی کدامند؟

از جدیدترین انواع سبک بازی می‌توان به بتل رویال اشاره کرد.

کدام انواع سبک بازی برای کودکان مناسب‌تر است؟

بازی‌های سبک پازل و ورزشی گزینه‌های مناسبی برای کودکان هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها