زندگی نامه بابی فیشر

323
بابی فیشر

بابی فیشر(Bobby Fischer) با نام مستعار رابرت جیمز فیشر، متولد ۹ مارس ۱۹۴۳ در شیکاگو است. فیشر حرکات شطرنج را در شش سالگی آموخت و در 16 سالگی دبیرستان را ترک کرد تا کاملاً خود را وقف این بازی کند. این استاد شطرنج متولد آمریکا، در سال 1958 با دریافت عنوان استادی، جوان‌ترین استاد بزرگ تاریخ شد.

شور جوانی و بازی های درخشان او توجه مردم آمریکا را به بازی شطرنج جلب کرد، به خصوص زمانی که او در سال 1972 قهرمان جهان شد. بابی فیشر اولین و تنها قهرمان آمریکایی شطرنج جهان در تاریخ است. بسیاری او را یکی از بزرگترین شطرنج بازان تمام دوران و همچنین مشهورترین آنها می دانند. اگرچه او به خاطر شروع بازی های درخشان، نوآوری‌های تئوری و همچنین بازی میانی فوق‌العاده‌اش شناخته می‌شد اما آخربازی او نیز استثنایی بود و ارزش مطالعه داشت؛ در واقع فیشر یک بازیکن کامل بود.

در پروچس ( شطرنج حرفه ای )، نگاهی به زندگی نامه بابی فیشر و مسابقات مهم او می اندازیم؛ با ما همراه باشید.

افتخارات بابی فیشر

در سال 1949، خانواده فیشر در زمانی که او شش ساله بود به شهر نیویورک نقل مکان کردند و فیشر خیلی زود شروع به بازی های رقابتی در باشگاه های شطرنج بروکلین و هاثورن کرد و در آن زمان توجه بسیاری از شطرنج بازان سراسر ایالات متحده را به خود جلب کرد.

در سال 1956، بابی فیشر، قهرمان مسابقات قهرمانی شطرنج نوجوانان ایالات متحده شد و به عنوان جوانترین بازیکنی تبدیل شد که در آن زمان برنده مسابقات شده است. این قهرمانی باعث شد تا او در مسابقات قهرمانی شطرنج ایالات متحده در سال 1957 نیز شرکت کند. فیشر پس از دفاع از عنوان قهرمان نوجوانان ایالات متحده و برنده شدن در مسابقات قهرمانی آزاد نیوجرسی، جوانترین استاد ملی در تاریخ آمریکا شد.

رابرت جیمز “بابی” فیشر نابغه شطرنج آمریکایی، در اواخر سال 1956، یکی از معروف ترین بازی های شطرنج تمام دوران را انجام داد که امروزه به عنوان “بازی قرن” شناخته می شود. فیشر در سن 14 سالگی در هشت دوره مسابقات قهرمانی ایالات متحده بازی کرد و هر کدام را با اختلاف حداقل یک امتیاز برنده شد.

فیشر پس از سفر به روسیه، به منظور حضور در یک تورنمنت نمایشی، چند بازی را در یوگسلاوی انجام داد تا برای مسابقات بین منطقه ای در سال 1958 آماده شود. او با حضور در جمع شش تیم برتر، به مسابقات نامزد ها راه یافت و جوانترین بازیکنی شد که با 15 سال سن به این مرحله از چرخه قهرمانی جهان رسیده است. با واجد شرایط شدن برای مسابقات نامزد ها، فیشر عنوان استاد بزرگ را به دست آورد. او جوانترین بازیکنی بود که تا به آن روز به  این عنوان رسیده بود تا اینکه استاد بزرگ جودیت پولگار در سال 1991 رکورد او را شکست.

زندگینامه بابی فیشر
برخی دیگر از افتخارات فیشر:

  • فیشر در مسابقات نامزد های 1959 شرکت کرد و پنجم شد و اندکی بعد نیز دبیرستان را ترک کرد تا تمرکز بیشتری را روی شطرنج داشته باشد.
  • فیشر در سن 15 سالگی هم جوانترین استاد بزرگ تا آن زمان و هم جوانترین نامزد قهرمانی جهان شد.
  • او تنها بازیکنی بود که در مسابقات قهرمانی آمریکا امتیازات کامل را کسب کرده و تمام 11 بازی را در مسابقات 1964 برد.
  • در سال 1970، بابی فیشر با پیروزی در تورنمنت بین منطقه ای با اختلاف 3 و نیم امتیازی و برنده شدن در 20 بازی متوالی، بر حریفان هم عصر خود غلبه کرد؛ پیروزی او در این مسابقات به این معنی بود که فیشر برای مسابقات نامزدهای 1971 واجد شرایط شده بود.
  • در ژوئیه 1971، او اولین بازیکن رسمی شماره یک فدراسیون جهانی شطرنج شد و در مجموع 54 ماه در رتبه اول باقی ماند.
  • در سال 1972، او قهرمانی شطرنج جهان را در مقابل بوریس اسپاسکی از اتحاد جماهیر شوروی به دست آورد. این بازی در ایسلند برگزار شد و به عنوان نبردی در جنگ سرد معروف شد و بیش از هر مسابقه ای قبل یا بعد از آن، توجه جهانی را به خود جلب کرد.

مسابقات مهم و خاطره انگیز بابی فیشر

بابی فیشر در مقابل دونالد بایرن

این رقابت به بازی قرن شطرنج معروف است که در مسابقات یادبود روزنوالد در باشگاه شطرنج مارشال در شهر نیویورک در 17 اکتبر 1956 برگذار شد.

بازی قرن اشاره به بازی شطرنجی دارد که بین دونالد بایرن و بابی فیشر 13 ساله در نیویورک در سال 1956 انجام شد. دونالد بایرن (1930-1976) یکی از استادان برجسته شطرنج آمریکایی در زمان این بازی بود. او در سال 1953 قهرمان مسابقات آزاد آمریکا شده بود.

این بازی توسط هانس کیموخ، “بازی قرن” لقب داده شد.

کیموخ نوشت: “این بازی شاهکار خیره کننده ای از بازی ترکیبی است که توسط پسری 13 ساله در برابر حریفی بزرگ اجرا شد و این بازی با بهترین بازی های ثبت شده در تاریخ نابغه های شطرنج مطابقت دارد.

 فیشر 13 ساله در این بازی تصمیم گرفت که وزیر خود را در بازی میانی به طور هوشمندانه ای قربانی کند و در نهایت با ترکیبی زیبا حریف را مات کرد.

بابی فیشر در مقابل بوریس اسپاسکی

او در سال 1972 در بازی مقابل بوریس اسپاسکی عنوان قهرمانی جهان را به دست آورد. فیشر پس از آن بازی ها، با توجه به نفوذ زیاد سازمان شطرنج شوروی بر فیده و نابرابر بودن شرایط، تصمیم گرفت در چرخه مسابقات قهرمانی جهان بازی نکند و از دفاع از عنوان قهرمانی منصرف شد، بنابراین در سال 1975 در جریان مسابقات نامزدها، آناتولی کارپوف قهرمان اعلام شد.

در سال 1992، او یک بازی برگشت غیررسمی با اسپاسکی در هرتسگ نووی انجام داد. فیشر با این بازی، قوانین آمریکا را نقض کرد زیرا صربستان و مونته نگرو به دلیل جنگ در یوگسلاوی سابق تحت تحریم بودند.

بابی در مقابل رنه لتلیر (Rene Letelier)

این بازی بین بابی فیشر و رنه لتلیر در سال 1960 (لایپزیگ) در مسابقات بین المللی تیمی برگزار شد. 40 تیم به 4 گروه در مرحله مقدماتی تقسیم شدند که سه تیم اول هر گروه جواز حضور در فینال را کسب کردند.

تیم ایالات متحده پس از اتحاد جماهیر شوروی( تال، بوتونیک، کرس، کورچنوی، اسمیسوف و پطروسسیان)، مدال نقره را بدست آورد و تیم یوگوسلاوی نیز سوم شد.

حریف بابی فیشر، رنه لتلیر، اولین استاد بین المللی شطرنج شیلی بود و این بازی تحت عنوان ” یک وزیر برای شاه” در کتاب 60 بازی خاطره انگیز من، اثر فیشر قرار گرفته است.

بابی فیشر در مقابل میخائیل تال

این بازی که در مسابقات نامزدها در سال 1959 در زاگرب برگزار شد، یکی از چهار بازی است که فیشر به تال باخت و تال با قهرمانی در این تورنمنت، مجوز دیدار و شکست بوتوینیک را برای قهرمانی جهان به دست آورد.

بابی فیشر قهرمان شطرنج

خواندن دقیق یادداشت‌های فیشر، پژواک واضحی از احساسات شدیدی، که او را در طول این رقابت پرتنش فراگرفته، آشکار خواهد کرد.

او یک برتری در ابتدای بازی و چندین فرصت تساوی در طول بازی را از دست می دهد و به طرز چشمگیری نشان می دهد که چگونه یک موقعیت مداوم سودمند می تواند ناگهان با محاسبات اشتباه به ظاهر ناچیز به شکست تبدیل شود.

بابی فیشر در مقابل ولفگانگ اونزیکر(Wolfgang Unzicker)

تقابل این دو شطرنج باز در فینال المپیاد 1962 در وارنای بلغارستان انجام شد. این بازی، خطراتِ تکیه بر استعدادهای طبیعی بدون آگاهی دقیق از آخرین نوآوری های گشایشی را نشان می دهد.

به ندرت یک استاد شطرنج به این شدت مجازات می شود، همانطور که انزیکر در اینجا به دلیل انجام ندادن تکالیف خود مجازات شد.

انزیکر به طرزی فاجعه‌ بار، مسیری از بازی را دنبال کرد که در آن میخائیل تال نیز به سختی در برابر فیشر جان سالم به در برده بود. انزیکر به سادگی به “حرکات طبیعی” اعتماد کرد و در موقعیتی محدود قرار گرفت و به فیشر اجازه داد تا به خوبی در مربع های ضعیف نفوذ کرده و او را شکست دهد.

بابی فیشر در برابر خولیو بولبوچان(Julio Bolbochan)

این بازی در مسابقات بین منطقه ای استکهلم در سال 1962 برگزار شد. فیشر که برای مقابله با دفاع مورد علاقه خود(دفاع سیسیلی) فراخوانده شد، به سرعت در برابر استراتژی گشایشی مهره سیاه، برتری پیدا کرد. بولبوچان با یک فیل بد در برابر دفاع اسب خوب با دقت زیاد دفاع کرد، اما به تدریج مجبور شد پشت پیاده های خود عقب نشینی کند.

بی اعتنایی او از چندین فرصت برای رسیدن به یک پایان مطلوب باعث شد تا فیشر در میانه ی بازی یک تصمیم سریع بگیرد. رویکرد فیشر زمانی نتیجه داد که فشار انباشته شده ی او به حریف با یک حمله ی خشونت آمیز فوران کرد. فیشر با ترکیبی زیرکانه به خانه های ضعیف حمله کرد و در نهایت پیروز شد.

فیشر در برابر لارسن

این بازی در تورنمنت بین منطقه ای شطرنج پورتوروز اسلوونی در سال 1958 انجام شد و یک رقابت بسیار تند و تیز بود. اگرچه دفاع سیسیلی، در کل هنوز هم بهترین دفاع در اختیار مهره سیاه است، اما بسیاری از شاخه های آن منسوخ شده است.

این یکی از بازی های کلیدی است که باعث تضعیف شهرت این دفاع در آن زمان شد. لارسن در تلاشی قابل ستایش برای ایجاد یک پیچیدگی در بازی، در حرکت پانزدهم از شاخه اصلی منحرف شد و این فاجعه بار است زیرا ضد حمله او هرگز شروع نشد.

به طور معمول، فیشر سعی می کند ستون h را باز کند، ابتدا یک پیاده را قربانی و سپس یک مهره را مبادله می کند که درسی عینی در مورد چگونگی حمله به شاه را نشان می دهد.

بابی فیشر در مقابل پطروسیان

این بازی در تورنمنت بین منطقه ای شطرنج پورتوروز در سال 1958 در اسلوونی برگزار شد. در موقعیتی که به نظر می‌رسد کاملاً مساوی هستند، پطروسیان به طور مداوم حرکات به ظاهر بی‌ضرری را می‌یابد که به تدریج حریف او را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

او هدف خود را صرفاً با تعویض مهره ها و مانور دادن برای پیروزی بدون ریسک های غیرضروری به انجام می رساند. این تکنیک اساساً تدافعی، این ویژگی را دارد که اگر کاملاً موفقیت آمیز نباشد حداقل یک تساوی ایجاد کند.

فیشر در مقابل، به طور کلی تندترین مسیر را انتخاب می کند و گاهی اوقات زیاده‌روی می‌کند اما در کل رقابت جالبی را به وجود می آورد. پطروسیان در این بازیِ مملو از خطاهای هر دو طرف، موفق می شود بازی را به تعادل بکشاند و در پایان یک تساوی هیجان انگیز ایجاد می شود.

کتاب بابی فیشر

با وجود برخی از تصمیم های غیرقابل درک فیشر پس از قهرمانی جهان، میراث او همچنان زنده است. چندین نسل از شطرنج بازان به خاطر او بازی شطرنج را یاد گرفتند یا تا حد زیادی از بازی های او الهام گرفته اند.

کتاب 60 بازی خاطره انگیز من

کتاب 60 بازی خاطره انگیز من، یکی از مهم‌ترین کتاب‌های شطرنجی ست که تاکنون نوشته شده است. در این اثر، فیشر خواننده را با 60 بازی خود همراه میکند و افکار خود، پیچیدگی های پشت استراتژی های خود و حریفش، توجیه تاکتیکی حرکات و نبرد روانی در هر یک از بازی ها را شرح می دهد.

60 بازی خاطره انگیز من
کتاب 60 بازی خاطره انگیز من اثر فیشر

بازی پوزیشنی ساده و زیبایی را در کنار ترکیب‌های بی نظیر خواهید دید که نفس‌گیر هستند. فیشر تقریباً همه این بازی‌ها را به‌عنوان یک استاد بزرگ بازی کرد، بنابراین در بالاترین سطح هستند، اما تفسیر شفاف او باعث می‌شود هر حرکت و ایده‌ای، هم قابل دسترس و هم قابل درک باشد.

بازیکنان شطرنج چیزهای زیادی از این کتاب خواهند آموخت که برای هر یک از علاقه مندان شطرنج، مبتدی و حرفه ای ضروری است.

تغییرات بحث برانگیزی که در آخرین ویرایش در سخنان بابی فیشر انجام شد در این کتاب حذف شده است، بنابراین فقط سخنان خود نویسنده بیان شده است و بینشی واقعی از یکی از با استعدادترین و بحث برانگیزترین ذهن های قرن بیستم می دهد.

کتاب “بابی فیشر شطرنج را آموزش می دهد”

گفته می شود که سه عنصر مهم شطرنج برای یادگیری عبارتند از: تاکتیک، تاکتیک، تاکتیک! و این همان چیزی است که در کتاب “بابی فیشر شطرنج را آموزش می دهد” وجود دارد.

در ابتدا باید این نکته را درک کرد که علیرغم عنوان آن، این کتاب یک بررسی جامع از موضوع شطرنج نیست و هدف آن آموزش اصول اولیه ی یکی از جنبه های شطرنج، یعنی تاکتیک هایی که بیشتر در چارچوب حملات مات کننده هستند، به مبتدیان است.

این کتاب اساساً مقدمه ای بر تاکتیک های اساسی شطرنج است و این دقیقاً همان چیزی است که مبتدیان در اولین یادگیری بازی باید روی آن تمرکز کنند. قبل از رفتن به سایر جنبه های بازی، داشتن درک محکم از تاکتیک های اساسی شطرنج ضروری است. این واقعیت که مطالب در قالب الگو های حمله ای به شاه حریف ارائه می شود، بسیار خوب است.

به هر حال، مات هدف نهایی برای بردن بازی است. بنابراین این یک کتاب عالی برای شروع آموزش شطرنج شما خواهد بود.

بیماری بابی فیشر

بابی فیشر از نارسایی دژنراتیو کلیه رنج می برد. این مشکل، چندین سال همراه او بود، اما در اکتبر 2007، زمانی که فیشر برای درمان در بیمارستان بستری شد، حاد تر شد. او حدود هفت هفته در بیمارستان ماند و در اواسط نوامبر 2007 از بیمارستان مرخص شد. وقتی او از بیمارستان مرخص شد، پزشکان فیشر به او گفتند تنها چند ماه فرصت زنده ماندن دارد.

بابی فیشر دچار نارسایی حاد کلیه بود که در طول سال ها درمان، پیشرفت کرده بود و منجربه افزایش سطح کراتینین در جریان خون او شده بود. ضمنا فیشر، بیماری بود که به افزایش طول عمر به هر قیمتی، مانند استفاده از مسکن‌های بی‌حسی و یا وابستگی دائمی به دستگاه دیالیز اعتقاد نداشت.

کراتینین مواد زائدی است که کلیه به طور معمول آن را فیلتر می کند.اما کلیه های از کار افتاده نمی توانند این فیلتر را انجام دهند.

در اواسط ژانویه وضعیت او بدتر شد و او به بیمارستان بازگردانده شد، جایی که سطوح بالای کراتینین سرم در جریان خون او باعث مرگ او در 17 ژانویه 2008 شد.

مرگ بابی فیشر

یکی از بزرگترین اسطوره های شطرنج، یازدهمین قهرمان جهان، رابرت بابی فیشر، در 17 ژانویه 2008 در گذشت و علت مرگ، همانطور که گفته شد، نارسایی کلیه بود.

قبر فیشر

فیشر به دوست صمیمی خود( گاردار) گفته بود که می خواهد در قبرستان کوچک کلیسای لاوگاردالور، خارج از شهر سلفوس، در 60 کیلومتری جنوب ریکیاویک، دفن شود. این مکانی بود که بابی چندین بار به همراه گاردار و همسرش، که پدر و مادرش در آنجا زندگی می کردند، از آن دیدن کرده بود.

 او به جز میوکو واتای(همسر بابی) و خانواده سوریسون که مراسم تشییع جنازه را ترتیب می‌دادند، نمی‌خواست کسی در مراسم خاکسپاری حضور داشته باشد. به همین دلیل تشییع جنازه به صورت مخفیانه انجام شد و به آرامی توسط نزدیکترین دوستانش در گورستانی در حومه شهر که به آن علاقمند بود، به خاک سپرده شد.

اولیویه تریدون، کارشناس شطرنج فرانسوی میگوید:

” فیشر، مشهورترین بازیکن تمام دوران، در 17 ژانویه 2008 در سن 64 سالگی، به همان تعداد مربع در یک صفحه شطرنج، درگذشت.”

در تقارن دیگری، مرگ او در شهری رخ داد که او بزرگترین پیروزی خود را در آن داشت – رویارویی تاریخی با اسپاسکی.

سخنان فیشر

  1. “حتی به باخت برای من اشاره نکن. من نمی توانم به آن فکر کنم.” (این احتمالاً ذهنیت هر شطرنجبازی ست که قهرمان جهان می شود.)
  2. “نقطه عطف در حرفه من، درک این موضوع است که سیاه باید به جای تلاش برای برابری، برای پیروزی بازی کند.” (این درک، فیشر را تبدیل به یکی از خطرناک ترین حریفان برای هر کسی کرد، صرف نظر از اینکه او سفید یا سیاه باشد.)
  3. “تنها چیزی که در صفحه شطرنج مهم است حرکات خوب است.” (فیشر به تغییر سبک خود برای حریفان خاص اعتقاد نداشت، بلکه او بهترین حرکات را در هر موقعیت جستجو می کرد.)
  4. “لحظه ای را دوست دارم که نفس یک مرد را درهم می ریزم.” (اگر فقط تعدادی از بازی های بابی فیشر را نگاه کنید به راحتی می توانید تمایل شدید او برای برنده شدن را حس کنید.)

کلام ِپروچس:

بابی فیشر بهترین شطرنج‌باز تاریخ و شاید با استعدادترین شطرنج‌بازی باشد که تا به حال این ورزش، به خود دیده است. میراث او شامل کتاب ها و بازی های مهم و به یادماندنی است که در پروچس(شطرنج حرفه ای) به آن ها اشاره شد.

همچنین به زندگی نامه بابی فیشر از تولد تا مرگ پرداختیم که امیدواریم از مطالعه آن لذت برده باشید.


سوالات پرتکرار شما:

زادگاه بابی فیشر کجاست؟

اسطوره شطرنج، رابرت جیمز فیشر در 9 مارس 1943 در شیکاگو، ایلینویز به دنیا آمد. پدرش فیزیکدان (دانشمندی که ماده و انرژی را مطالعه می کند) بود و مادرش رجینا فیشر، به عنوان معلم و پرستار کار می کرد. وقتی او دو ساله بود والدینش از هم جدا شدند و او در سال 1948 به همراه مادر و خواهر بزرگترش به بروکلین، نیویورک نقل مکان کرد.

همسر بابی فیشر چه کسی بود؟

میوکو واتای، قهرمان شطرنج زنان ژاپنی و دبیر کل فدراسیون شطرنج ژاپن، مدعی شد که در سال 2004 با فیشر ازدواج کرده است، هرچند صحت ازدواج آنها زیر سوال رفته است. زن دیگری ادعا کرد که از فیشر یک دختر دارد. جسد او برای انجام آزمایش DNA نبش قبر شد و ادعای پدری کذب تشخیص داده شد. در سال 2011، دادگاه ایسلندی حکم داد که واتای بیوه فیشر و تنها وارث دارایی وی است.

قبر بابی فیشر کجاست؟

در حدود 40 مایلی جنوب شرقی ریکیاویک، در نزدیکی روستای سلفوس، ایسلند، آرامگاه رابرت جیمز فیشر، که در جهان با نام بابی فیشر شناخته می شود، قرار دارد. قبری ساده که در کنار کلیسای لوتری در لاگاردیلیر و در امتداد جاده ای بی نشان یافت می شود.

IQ (ضریب هوشی) بابی فیشر چقدر بود؟

بابی فیشر یازدهمین قهرمان شطرنج جهان و یک استاد بزرگ شطرنج آمریکایی بود. بسیاری از مردم فکر می کردند که او بهترین شطرنج باز تمام دوران است. نمی توان انکار کرد که بابی ضریب هوشی بسیار بالایی داشت. ضریب هوشی بابی فیشر 180 بود که جهان را شگفت زده کرد. شطرنج او یکی از درخشان‌ترین حرفه‌ای بوده است که هر کسی می‌توانست تصور کند. بابی فیشر اولین قهرمان شطرنج جهان در آمریکا شد.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شاه
شاه

مطلب مهم رو ننوشتین که یهودی تبار ولی ضد یهودیت و افکار جاهلانه و خشن و ضد بشریشون بود و همیشه تحت فشار و توطئه اونها بود و از یهودیت متنفر بود
صحبتهاش رو راحب یهود برین ببینینید

مهدی
مهدی
پاسخ به  مهدی هرمزی

بله عقاید مهم نیست اما شما از دین پدر تا فعالیتهای سیاسی کاسپارف رو انعکاس دادید که خلاف این ادعای شماست