زندگی نامه گری کاسپاروف

201
کاسپاروف

سیزدهمین قهرمان جهان گری کاسپاروف، با نام کامل گری کیموویچ کاسپاروف (Gari Kimovič Kasparov)، متولد 13 آوریل 1963 در باکوی آذربایجان است. این استاد شطرنجِ متولد شوروی، در سال 1985 قهرمان شطرنج جهان شد. کاسپارف جوانترین قهرمان شطرنج جهان با 22 سال سن و اولین قهرمان شطرنج جهان بود که توسط یک ابر کامپیوتر در یک مسابقه رقابتی شکست خورد. در پروچس(شطرنج حرفه ای) به زندگی نامه گری کاسپاروف خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

دوران نوجوانی کاسپاروف

کاسپاروف از پدری یهودی و مادری ارمنی به دنیا آمد. او که بازی شطرنج را در سن 6 سالگی آغاز کرد، در سن هفت سالگی به عنوان یک اعجوبه شطرنج شناخته شد. گری در 13 سالگی قهرمان جوانان شوروی شد و اولین تورنمنت بین المللی خود را  نیز در 16 سالگی و در سال 1979 برنده شد.

گری کاسپاروف

او از سال 1973 تا 1978 زیر نظر قهرمان سابق جهان، میخائیل بوتوینیک تحصیل کرد. کاسپاروف از سنین پایین بازیکنی بسیار امیدوارکننده بود و فقط چنین بازیکنانی هم به مدرسه شطرنج بوتوینیک راه می یافتند. گری زیر نظر مربیانی مانند ولادیمیر ماکوگونوف و الکساندر شاکاروف نیز تا حد قهرمانی در مسابقات قهرمانی جوانان شوروی در سال‌های 1976 و 1977 پیشرفت کرد.

کاسپارف در سال 1980 یک استاد بزرگ بین المللی شد.

دستاورد های گری کاسپاروف

گری کاسپارف یک استاد بزرگ شطرنج روسی است که بسیاری او را بهترین شطرنج باز تمام دوران می دانند.

  • در سن 13 سالگی قهرمان مسابقات قهرمانی جوانان شوروی در تفلیس شد و اولین تورنمنت بین المللی خود را نیز در سن 16 سالگی به دست آورد.
  • در سال 1985 قهرمان جهان آناتولی کارپوف را شکست داد و مورد تحسین بین المللی نیز قرار گرفت، زمانی که تنها با 22 سال سن، جوان ترین قهرمان بی چون و چرای شطرنج جهان شد.
  • کاسپاروف در سال های 1982-2002 ، یازده بار به عنوان بهترین شطرنج باز سال، جایزه اسکار شطرنج را دریافت کرد.
  • بین سال‌های 1981 تا 1991، او در هر تورنمنتی که شرکت می‌کرد، برنده شد یا به مقام اول رسید و رکورد ده ساله شکست ناپذیری را به جای گذاشت.
  • در سال 1999، کاسپاروف به اولین بازیکنی تبدیل شد که سد ریتینگ 2800 را میشکند و با امتیاز 2851 به بالاترین امتیاز ریتینگ رسید که به مدت 13.5 سال نیز در اختیارش باقی ماند.

کاسپارف و دستاوردهایش

چنین آماری کاسپاروف را به عنوان یکی از بهترین شطرنج بازان تمام دوران متمایز می کند. قهرمان سابق شطرنج جهان، چند سال بعد و در سال 2005  از شطرنج حرفه ای کناره گیری کرد و اکنون در سیاست و نویسندگی فعال است.

بازی های مهم کاسپاروف

کاسپاروف و کارپوف

کاسپاروف پس از موفقیت در سری مسابقات حذفی فدراسیون بین‌المللی شطرنج(FIDE) برای اولین بار در سال 1984–1985، آناتولی کارپوف، قهرمان جهان را به چالش کشید.

کاسپارف از 9 بازی اول چهار بازی را باخت، اما بعد از آن یک موضع دفاعی دقیق اتخاذ کرد و با یک سری بازی های فوق العاده طولانی با قهرمان جهان مساوی کرد.

با اینکه او در نهایت سه بازی را از کارپوفِ خسته برد، فیده این مسابقات را پس از 48 بازی متوقف کرد، تصمیمی که مورد اعتراض کاسپاروف قرار گرفت.

رئیس فیده اعلام کرد که این توقف بازی با توجه به وضعیت سلامت بازیکنان رقم خورده است.

در بازی برگشت دو بازیکن در سال 1985، کاسپاروف طی 24 بازی به سختی کارپوف را شکست داد و بدین ترتیب جوانترین قهرمان رسمی تاریخ بازی ها شد.

Kasparov
بازی گری کاسپاروف در مقایل کارپوف

گری کاسپاروف و کامپیوتر

در سال 1996، کاسپاروف یک موتور شطرنج سفارشی قدرتمند به نام دیپ بلو (Deep Blue) را در مسابقه ای شکست داد و توجه جهانیان را به خود جلب کرد.

گری و تیم برنامه نویسان دیپ بلو توافق کردند که در سال 1997 نیز مجددا یک مسابقه برگزار کنند و پس از آن که هوش دیپ بلو ارتقا یافته بود، توانست در مسابقه مجدد کاسپاروف را شکست دهد.

کاسپاروف در آخرین بازی از شش بازی، پس از 19 حرکت انصراف داد و پیروزی را به دیپ بلو تقدیم کرد.

انجمن شطرنج حرفه ای(PCA)

در سال 1993، کاسپاروف و استاد بزرگ انگلیسی به نام نایجل شورت، فیده را ترک کردند و یک سازمان رقیب به نام انجمن شطرنج حرفه ای ( PCA) را تشکیل دادند.

در پاسخ، فیده عنوان قهرمانی جهان را از کاسپاروف گرفت و او در همان سال، شورت را شکست داد و قهرمان جهان در PCA شد. در سال 1995 نیز او با موفقیت، از عنوان PCA خود در برابر ویسواناتان آناند از هند دفاع کرد.

PCA در سال 1996 منحل شد.

دوران پس از قهرمانی جهان

او عنوان جهانی خود را پس از باخت به ولادیمیر کرامنیک در مسابقات قهرمانی شطرنج کلاسیک جهان در سال 2000 از دست داد. اگرچه کاسپاروف پس از این باخت، چندین تورنمنت بزرگ را برد، اما در سال 2005 اعلام کرد که به طور رسمی بازنشسته شده است.

گری کاسپارف

پس از بازنشستگی، کاسپاروف به شرکت در مسابقات نمایشگاهی و مربیگری سایر بازیکنان پرداخت و از آن زمان، او مربی مگنوس کارلسن و ویشواناتان آناند با رتبه های برتر بوده و تعدادی کتاب نیز نوشته است. در خارج از دنیای شطرنج، کاسپارف یک فعال در عرصه سیاست روسیه، به ویژه در تظاهرات علیه نخست وزیر ولادیمیر پوتین است.

کتاب های گری کاسپاروف

کاسپاروف که در سال 2005 از شطرنج رقابتی کناره‌گیری کرد، به روشی دیگر به فعالیت های شطرنجی خود ادامه داد. به ویژه که او مجموعه ‌ای پنج جلدی را با نام “پیشینیان بزرگ من” (2003–2006) تدوین کرد که تمام قهرمانان شطرنج جهان از ویلهلم اشتاینیتز تا کارپوف و همچنین بسیاری از بازیکنان بزرگ دیگر را پوشش می‌داد.

همچنین چهار جلد از شطرنج مدرن را منتشر کرد که او در یک جلدش، بیشتر به مسابقاتش با کارپوف اشاره می کند و سه جلد دیگر درباره حرفه شطرنج خود اوست.

در کتاب ” تفکر عمیق درباره هوش مصنوعی “، کاسپاروف جزئیات مسابقه سال 1997 خود را با دیپ بلو ارائه کرد و در عین حال پیشرفت تکنولوژی را تحسین کرد.

فعالیت سیاسی کاسپاروف

کاسپاروف همچنین با تصمیم خود در سال 2005 برای راه اندازی یک سازمان سیاسی به نام جبهه مدنی متحد برای مخالفت با رئیس جمهور روسیه(ولادیمیر پوتین) در انظار عمومی باقی ماند.

کاسپاروف و فعالیتهای سیاسی

در سال 2006، او یکی از محرکان اصلی ائتلاف گسترده از احزاب سیاسی بود که «روسیه دیگر» را تشکیل دادند، گروهی که تنها با یک هدف همراه بود: برکناری پوتین از قدرت.

در سال 2007، در پی چندین راهپیمایی اعتراضی سازمان‌دهی شده توسط ائتلاف که در آن گری و سایر شرکت‌کنندگان دستگیر شدند، روسیه دیگر، کاسپاروف را به عنوان نامزد خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2008 انتخاب کرد اما نتوانست او را تا مهلت تعیین شده معرفی کند.

او همچنان منتقد صریح پوتین بود و در سال 2015 کتاب “زمستان در راه است” را منتشر کرد با موضوع: چرا ولادیمیر پوتین و دشمنان جهان آزاد باید متوقف شوند. کاسپاروف همچنین از سال 1991 به عنوان سردبیر وال استریت ژورنال خدمت کرد و در سال 2014 شهروند کرواسی شد.

کلامِ شطرنج حرفه ای:

با زندگینامه استاد بزرگ و یکی از قهرمان شطرنج جهان، گری کاسپاروف آشنا شدیم. بی شک او یکی از برجسته ترین اساتید کل دوران شطرنج بوده است. امید است که مطالب پروچس(شطرنج حرفه ای) مورد توجه شما دوستداران شطرنج قرار گرفته باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها