هر آنچه باید درباره ریجن بدانید

100
ریجن

اگر قصد دارید کنسول پلی استیشن خریداری کنید بسیار حائز اهمیت است که ریجن (Region) متناسب با منطقه خود را خریداری نمایید تا در استفاده از کنسول با مشکل مواجه نشوید.

در این مقاله علاوه بر اینکه توضیح داده ایم معنی ریجن چیست ،سعی شده است که راه های تشخیص و چک کردن آن نیز آموزش داده شود تا به راحتی و بدون مشکل بتوانید Region دستگاه را چک کرده و از تطابق آن با منطقه خود اطمینان حاصل نمایید.

ریجن چیست؟(Region)

ریجن به معنای منطقه است و در رابطه با کلیه لوازم الکترونیکی و برقی کاربرد دارد. شرکت های تولید کننده لوازم برقی(صوتی و تصویری) برای اینکه بتوانند بازار فروش و محصولات را تحت کنترل و پوشش خود قرار دهند، محصولات را بر حسب ناحیه و ریجن تولید می کنند.

به عنوان مثال هر کشور دارای سیستم برق کشی خاص خود است و برای اینکه محصولات برقی تولیدی شرکت ها بتوانند در هر منطقه کاربرد و کارایی خود را داشته باشند، باید شرایط خاص آن منطقه را تحت پوشش قرار دهند.

ریجن پلی استیشن چیست؟

اکنون که متوجه شدیم ریجن چیست و کلمه ریجن یعنی چه؟ به سراغ مفهوم ریجن پلی استیشن می رویم.

کلمه ریجن اگر به عنوان پیشوند یا پسوند در کنار کنسول بازی قرار گیرد، به کشوری اشاره دارد که کنسول بازی برای استفاده در آن ساخته شده است. در ارتباط با کنسول ها، ریجن دستگاه باعث می شود که کنسول ها و مخصوصا بازی سازها ملزم به رعایت قوانین کپی رایت باشند.

هرچند که کپی رایت در کشور ما آن چنان که باید و شاید مثل کشور های دیگر قوانین سفت و سختی ندارد اما برای اینکه بتوانیم از بازی ها و کنسول های ساخت کشور های دیگر استفاده کنیم، ما نیز ملزم به رعایت این قوانین هستیم.

علاوه بر کپی رایت، یکی دیگر از دلایلی که برای ریجن بندی ها وجود دارد، تفاوت در قوانین کشور هاست که سبب می شود یک عنوان بازی که در اروپا تولید می شود، برای اینکه در بازار آمریکا یا چین نیز قابل استفاده باشد، مطابق قوانین آن کشور بوده یا تغییراتی در آن بازی اعمال شود.

هدف ریجنها در پلی استیشن، مدیریت دقیق اکانت ها، بازی ها و به صورت کلی خریداران است. برای اگاهی بیشتر و بهتر از این مطلب به مثال زیر توجه کنید.

ps5

تصور کنید یک فیلم در کشور چین، ساخته و اکران می شود و قرار بر این است که این فیلم در اروپا، با تاخیر 10 روزه اکران شود. حال اگر DVDهای این فیلم زودتر از موعد به اروپا برسند، خلاف قانون کپی رایت عمل شده. پس ریجن بندی ها از این قبیل مشکلات جلوگیری می کنند.

در واقع ریجن چین سبب می شود که دی وی دی آن فیلم فقط در دستگاه های پخش موجود در آن کشور قابل خواندن باشد. اگر این دی وی دی یا بلو ری در کشور دیگری اجرا شود، دستگاه ها قادر به خواندن آن نخواهند بود.

با بست دادن این فیلم و دی وی دی به کنسول پلی استیشن، مفهوم ریجن و کارایی آن در کنسول واضح خواهد شد. به عنوان مثال فرض کنید یک بازی خشن در آمریکا ساخته و پخش شده است. قوانین چین اجازه ی این حجم از خشونت را نمی دهند. پس نسخه این بازی برای چین باید اصلاح شود.

در ضمن با توجه به نوع ورودی برق در هر کشور، نوع اداپتور دستگاه ممکن است متفاوت باشد. مثلا ورودی برق اروپا و آمریکا بر خلاف ایران دارای 3 فیش است که در ایران به این نوع پریز ها پریز 3گانه می گویند.

انواع ریجن پی اس فایو و پی اس فور

برای تکمیل توضیحات بالا، شایان ذکر است که تولید کنندگان، محصولات خود را به صورت ناحیه ای تولید و توزیع می کنند. برای اطلاع بیشتر باید گفت که این ریجن ها یا ناحیه ها در تقسیم بندی محصولات الکترونیکی، به 6 ناحیه تقسیم می شوند:

region

  • R1: مربوط به آمریکای شمالی (کانادا و آمریکا) است. این منطقه یکی از شلوغ ترین ریجن ها در زمینه کنسول های بازی است.
  • R2: مربوط به اروپا، افریقای جنوبی و خاور میانه است. این منطقه به دلیل حضور اروپا، یکی از ریجنهای شلوغ دیگر است. هرچند در حال حاضر به دلیل آشنایی نسل جدید با کنسول ها در سنین پایین، کشور های حوزه خلیج فارس نیز با افزایش متقاضیان کنسول های جدید مواجه شده اند.
  • R3: مربوط به شرق اسیا( هنگ کنگ، کره جنوبی و چین تایپه یا تایوان) است.
  • R4: کشور های آمریکای جنوبی، استرالیا و نیوزلند را شامل می شود.
  • R5: آسیای مرکزی، افریقا به همراه هند و روسیه همگی در منطقه 5 جای می گیرند که این منطقه نیز به دلیل حضور هند، بسیار شلوغ محسوب می شود.
  • R6: در نهایت ناحیه شماره 6 که همواره در کلیه محصولات شلوغ ترین Region جهان محسوب می شود، چین است. مهم ترین دلیل آن نیز به آن بر می گردد که چین خود از بزرگ ترین سازندگان محصولات الکترونیک بوده و به تنهایی یک چهارم جمعیت جهان را نیز دارا می باشد.

البته Region دیگری نیز با نام ریجن صفر وجود دارد که به عنوان ریجن آزاد یا فری ریجن شناخته می شود و در کلیه کشور ها مورد استفاده است.

تفاوت ریجن های PS5 چیست؟ کدام ریجن بهتر است؟

ممکن است این سوال برای خریداران کنسول های بازی ایجاد شود که کدام ریجن کنسول بهتر است و فرق ریجن PS5 چیست؟ برای این که هنگام خرید کنسول، دچار سردرگمی نشوید باید بدانید که کنسول پلی استیشن 5 و 4 با هر ریجنی دارای همان کارایی هست.

در واقع تفاوت در ریجنها سبب افزایش یا کاهش کیفیت محصول نیستند. اما در هنگام خرید، ممکن است با تفاوت قیمت در ریجنهای مختلف مواجه شوید. که علت آن در ادامه بررسی و ذکر خواهد شد.

تنها تفاوت موجود این است که بعضی از بازی ها برای اجرا در کنسول مورد نظر، در بعضی مناطق برای تطابق با قوانین آن کشور ممکن است دارای سانسور باشند.

لازم به بیان است که برای اجرای یک بازی روی کنسول پلی استیشن 5 حتما باید ریجن کنسول و بازی یکی باشند.

نحوه تشخیص ریجن اکانت PS4 و PS5

پی اس فور یکی از کنسول های دوست داشتنی نسل ما به حساب می آید. برای دانستن ریجن ps4 کافیست به سایت رسمی playstation مراجعه کرده و sign in کنید.

ps4 و ps5

برای انجام این کار، باید اطلاعات خواسته شده را وارد نموده و پس از ورود به صفحه گزینه store و سپس shop now را انتخاب کنید. گزینه Account Settings را باز کنید. در این بخش می توانید تغییراتی نیز در حساب psn خود ایجاد کنید. در انتها با انتخاب گزینه Account Details گزینه location و ریجن اکانت شما قابل مشاهده خواهد بود.

اما ریجن پی اس فایو از راه های دیگری نیز قابل تشخیص است. برای شرح بهتر موضوع آن را در سه بخش دسته بندی کرده ایم:

تشخیص ریجن ps5 از روی جعبه

روی جعبه همه محصولات الکترونیکی یک کد درج شده است. جعبه پلی استیشن 5 نیز دارای چنین کدی است. اگر جعبه دستگاه را مشاهده کنید، کد CFI-1XXXX روی آن به سادگی قابل دیدن است. این حروف و اعداد اطلاعات مربوط به دستگاه را در اختیار شما قرار می دهد.

در این کد، اگر حرف آخر(از راست) A باشد، نشان دهنده مدل استاندارد محصول است و اگر حرف آخر B باشد نشان دهنده مدل دیجیتال است. قبل از این حرف، دو عدد قرار می گیرد که نشان دهنده منطقه و ریجن دستگاه هستند. اعداد به شرح زیر می باشند.

 

دو عدد آخر منطقه کنسول
00 ژاپن
02 اقیانوسیه(استرالیا و نیوزلند)
08 آسیا مرکزی، روسیه، اوکراین، هند
14 آمریکای مرکزی و جنوبی
15 آمریکا شمالی (کانادا و ایالات متحده آمریکا)
16 اروپا، خاورمیانه و آفریقا
18 کره جنوبی

اکنون با ذکر یک مثال، این موضوع را روشن میکنیم. اگر مانند تصویر زیر با PS5 با کد CFI-1016A مواجه شدید، یعنی این کنسول ریجن اروپا (16) و نسخه استاندارد است (A) و  همچنین سری 10 به‌ شمار می‌رود.

ریجن PS5
تشخیص ریجن PS5 از روی جعبه

تشخیص ریجن پلی استیشن ۵ از طریق سایت یا کنسول

تشخیص ریجن PS5 از طریق سایت تفاوت چندانی با پلی استیشن 4 ندارد. برای این کار وارد سایت پلی استیشن شده و مراحل را یکی یکی پیش می بریم. با رسیدن به گزینه Country یا Region ، می توانید ببینید که کنسول شما متعلق به کدام ریجن است.

معمولا اگر به فروشنده و یا جعبه محصول اطمینان نداشته باشید، چک کردن ریجن دستگاه از طریق سایت، یکی از استاندارد ترین و دقیق ترین روش ها برای پی بردن به منطقه کنسول است.

تشخیص ریجن پلی استیشن 5 از روی خود دستگاه

یکی دیگر از راه های تشخیص، از طریق خود کنسول است. برای این کار کافیست به قسمت Account Management دستگاه رفته و از بین گزینه های موجود Account Information را انتخاب کنید.

ریجن کنسول

سپس به گزینه Address مراجعه کرده و به وسیله اسم شهری که در این بخش در اختیار شما قرار می گیرد، می توانید به ریجن کنسول خود دسترسی پیدا کرده و از درست بودن آن مطمئن شوید.

چک کردن ریجن برای خرید کنسول پلی استیشن 5 به اندازه اطمینان از سالم بودن دستگاه دارای اهمیت است.

ریجن چه تاثیری در انجام بازی ‌ها دارد؟

همان گونه که در بخش های قبل به آن به صورت گذرا اشاره شد، کنسول ها با ریجن های مختلف، هیچ تفاوتی در کیفیت اجرای بازی ها ایجاد نمی کنند. بازی ها نیز با توجه به منطقه ای که در آن ریلیز می شوند، ممکن است در محتوا های جنسی و خشونت امیز آن ها سانسور هایی به وجود بیاید، ولی خط داستانی و به طور کلی مفهوم بازی با تغییری مواجه نخواهد شد.

بازی ها در مکان های مختلف با فاصله زمانی عرضه می شوند. چنانچه شما Region درست را خریداری کرده باشید، می توانید در زمان مشخص شده بازی مورد نظر را خریداری نمایید. در صورت خریداری Region درست، اگر کنسول یا هر چیزی مربوط به آن، با خرابی یا مشکل مواجه شود، بهترین ضمانت و خدمات پس از فروش در همان منطقه در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

یک نکته دیگر نیز وجود دارد که اگر شما ریجن مناسب یک بازی را خریداری کرده باشید، برای دریافت دی ال سی(dlc) بازی با مشکلی مواجه نخواهید شد.

dlc محتوای اضافه‌ای است که پس از عرضه بازی توسط شرکت سازنده آن ارائه می‌شود و متناسب با نوع بازی می‌تواند مرحله ،سلاح ، لباس و یا… را به بازی اضافه می کند.

چگونه ریجن بازی‌های مختلف را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص Region یک بازی باز هم باید راه های مشابه تشخیص ریجن دستگاه را طی کنیم. بازی هایی هستند که با عنوان Region All به فروش می رسند. این بازی ها برای تمامی ریجن ها قابل اجرا هستند.

region

پس بازی ها هم می توانند برای ریجن ها به صورت اختصاصی و هم به صورت آزاد تولید و استفاده شوند. معمولا بر روی جعبه بازی، باید ریجن آن ذکر شده باشد. در بیشتر مواقع در پشت پاکت یا جعبه بازی آن نوشته شده است.

بهترین و راحت ترین راه برای یافتن ریجن یک بازی، خواندن آن از روی جعبه بازی است.

کلامِ پروچس

در این مطلب گفتیم که ریجن کنسول چیست و راه های موجود برای تشخیص آن را نیز برای شما مرحله به مرحله شرح دادیم. دقت کنید که در صورت خریداری ریجن چین، راهی برای تطبیق دادن آن وجود ندارد و کنسول در کشور دیگری بجز چین قابلیت اجرا ندارد.

در خریدن بازی ها نیز باید به ریجن آن ها توجه شود و بازی های مناسب کنسول و کشور خود را خریداری نمایید. برای اینکه با مشکلی مواجه نشوید، بازی هایی تحت عنوان ریجن آل وجود دارند که بدون توجه به ریجن دستگاه، بر روی آن قابل اجرا هستند. بازی های Region All همگی دارای فایل سیو هستند و قابلیت سیو شدن و بازی از ادامه سری قبل را دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها