انواع قفل اتاق فرار بهمراه راهنمای بازکردن آنها

60
قفل اتاق فرار

برای آن‌که با موفقیت از اتاق فرار بیرون بروید؛ باید قفل اتاق فرار را باز کنید. قفل های اتاق فرار دارای انواع مختلفی هستند. شما برای باز کردن هر یک از این قفل ها به رویکرد منحصر به فرد و سرنخ های خاصی نیاز دارید.

شناختن انواع قفل اتاق فرار که ممکن است در حین بازی با آنها مواجه شوید؛ شانس موفقیت شما را در بازی افزایش می دهد. این دانش می تواند اعتماد به نفس شما را نیز بالا ببرد. در ضمن وقتی شما بدانید برای باز کردن هر نوع قفلی به چه مواردی نیاز دارید؛ با سرعت بیشتری می توانید سرنخ ها را پیدا کنید.

با استفاده از آموزش قفل های اتاق فرار می توانید قفل های بازی را راحت تر باز کرده و از بازی خود لذت ببرید. پس با پروچس همراه باشید تا با انواع قفل اسکیپ روم آشنا شوید.

انواع قفل اتاق فرار

قفل های تاریخی اسکیپ روم

در قفل اتاق فرار تاریخی باید قفل را روی یک تاریخ خاص تنظیم کنید تا باز شود. برای به دست آوردن آن تاریخ خاص نیز باید به همه عناصر موجود در اتاق فرار و جزییات آنها کاملاً دقت نمایید.

قفل های اتاق فرار
قفل تاریخی اسکیپ روم

به عنوان مثال رمز می تواند تاریخ انتشار یکی از کتاب های موجود در قفسه کتابهای اتاق فرار و یا حتی تاریخ تولد یکی از اعضای گروه شما باشد.

قفل های کلیدی

همه ما با این نوع قفل اتاق فرار آشنا هستیم. قفل کلیدی، همان قفل و کلید معمولی است که در امور مختلف از آن استفاده می شود. هر قفلی، کلید اختصاصی خود را دارد که بازیکنان باید در روند بازی با توجه به پاسخ معماها و سرنخ های مختلف جای کلیدها را پیدا کنند.

Escape room lock
قفل کلیدی

قفل های عددی یا رقمی

قفل عددی، یکی از انواع رایج قفل اتاق فرار است که علاوه بر مقرون به صرفه بودن از دوام بالایی نیز برخوردار می باشد. تعداد ارقام مورد استفاده در این نوع قفل ها می تواند 3، 4 یا 5 رقم باشد. در قفل های عددی 3 رقمی و 4 رقمی، ارقام به صورت عمودی روی قفل قرار دارند.

قفل اسکیپ روم
قفل عددی

برای باز کردن این نوع قفل ها، شما به یک کد عددی نیاز دارید. ارقام مختلف این کد عددی در قسمت های مختلف اتاق فرار پنهان شده اند و شما باید آنها را پیدا کنید. شاید پس از حل کردن یک معما، یک تاریخ را به دست آورید و با معکوس کردن تاریخ به دست آمده، بتوانید قفل را باز کنید.

ممکن است چهار پازل کاملاً متفاوت در اتاق موجود باشد و با باز کردن هر یک از آنها بتوانید یکی از ارقام کد را کشف کنید. برای پیدا کردن کد این نوع قفل اتاق فرار، کارِ گروهی بهتر جواب می دهد. اگر همه اعضای گروه همکاری کنند؛ با سرعت بیشتری می‌توانید قفل را باز کنید.

با قفل 4 رقمی اتاق فرار، می توان 1000 کد متفاوت تولید کرد؛ بنابراین این نوع قفل ها از ضریب امنیتی بالایی برخوردار هستند.

قفل عددی یونانی

قفل عددی یونانی یکی دیگر از انواع قفل های اتاق فرار است. این نوع قفل مشابه قفل های عددی معمولی است با این تفاوت که برای نمایش کد آن، از اعداد یونانی استفاده شده است. شاید پیدا کردن اعداد یونانی نسبت به اعداد معمولی سخت تر باشد.

انواع قفل اتاق فرار

معمولاً در اسکیپ روم های تاریخی از این نوع قفل ها بیشتر استفاده می شود.

قفل های حروفی اتاق فرار

قفل اتاق فرار حروفی یکی از انواع قفل اسکیپ روم می باشد که برای باز کردن آن به خلاقیت بیشتری نیاز است. برای باز کردن این نوع قفل، بازیکنان باید کلمه رمز را پیدا کنند. این کلمه ممکن است پاسخ یک معما، کلمه ای از یک شعر، یا قسمتی از نام یک کتاب باشد.

آموزش قفل های اتاق فرار

باز کردن این نوع قفل می تواند تجربه ای سرگرم کننده و در عین حال چالش برانگیز باشد. برای باز کردن این نوع قفل نیز کارگروهی شما را زودتر به نتیجه می رساند.

هم تیمی ها می توانند دانش و مهارت خود را روی هم بریزند تا بتوانند رمز قفل را سریعتر پیدا کنند. باز کردن این نوع قفل علاوه بر این که روابط قوی تری میان اعضای تیم ایجاد می کند؛ سبب ارتقا مهارت های حل مسئله و خلاقیت آنها نیز می گردد.

قفل جهتی (جهت دار) اتاق فرار

یکی از انواع قفل اسکیپ روم که کمتر استفاده می شود؛ قفل جهت دار است. کار با این نوع قفل ها ساده نیست؛ به همین دلیل کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

راهنمای قفل اتاق فرار

برای باز شدن این نوع قفل ها باید قفل را در جهت های بالا، پایین، چپ و یا راست حرکت داد. یکی از مشکلات این نوع قفل ها این است که تنظیم مجدد آنها سخت است، همچنین برای باز کردن این نوع قفل زمان زیادی مورد نیاز است؛ بنابراین می تواند سبب اتلاف زمان بیشتری شود.

قفل اتاق فرار دکمه ای یا پترنی(الگویی)

شاید تا قبل از این که گوشی های لمسی رایج شوند؛ قفل دکمه ای یا پترنی برای برخی از افراد قابل درک نبود. عملکرد قفل های الگویی مشابه صفحات قفل الگو در گوشی های تلفن همراه می باشد.

قفل های اسکیپ روم

در این قفل ها باید با استفاده از دکمه هایی که روی قفل وجود دارد؛ الگویی را ترسیم نمود. روی این قفل ها معمولاً بین 8 تا 10 دکمه قرار گرفته است.

برای ترسیم الگو، بازیکن باید دکمه هایی که در مسیر الگو قرار دارند را فشار دهد تا الگوی مورد نظر با استفاده از این دکمه های فشار داده شده، ترسیم شود. در صورتی که بازیکن از فشردن دکمه ای منصرف شود؛ کافیست آن را از پشت قفل آزاد کند تا به حالت اولیه خود برگردد.

اغلب اوقات نصف دکمه ها در ساخت الگو به کار گرفته می شوند.

برای پیدا کردن الگو در این مدل از قفل های اسکیپ روم بازیکنان باید کد های عددی تشکیل دهنده الگو را استخراج کنند. این کدها در حین حل کردن معماها و پازل های موجود در اتاق فرار به دست می آیند.

قفل گاو صندوقی

این نوع قفل اتاق فرار یکی از ایمن ترین انواع قفل ها است و علت استفاده از این نوع قفل ها در گاو صندوق نیز ضریب امنیتی بالای آنها است.

انواع قفل اتاق فرار

قفل های گاو صندوقی در انواع مکانیکی، دیجیتال، بیومتریک و ترکیبی وجود دارند. در انواع سنتی از یک کلید برای چرخاندن چرخ دنده ها و باز کردن درب گاو صندوق استفاده می شود. در قفل های گاوصندوقی با صفحه کلید الکترونیکی، کاربر باید کد خاصی را از طریق صفحه کلید وارد کند.

در قفل های بیومتریک از اثر انگشت، شبکیه چشم یا سایر داده های بیومتریک برای باز کردن قفل استفاده می شود، که این مدل در اتاق فرار استفاده نمی شود.

قفل های مغناطیسی

قفل های مغناطیسی اتاق فرار از جمله قفل هایی هستند که باز کردن آنها نسبتاً ساده است. این قفل ها معمولاً در دو حالت وجود دارند. در یکی از مدل های متداول قفل مغناطیسی باید یک مستطیل مغناطیسی که قطعه ای از قفل است را در اتاق فرار پیدا کرده و در شیار موجود در قفل جا دهید. در این مدل پس از قرار گرفتن مستطیل در شیار، قفل باز می شود.

قفل های اتاق فرار

مدل ساده تر قفل مغناطیسی که به آن قفل مغناطیسی کابینتی نیز می گویند؛ عملکردی مشابه با کابینت های مگنتی دارد؛ یعنی با فشار اندکی باز می شود. نکته مهم در مورد این نوع قفل ها این است که بتوانید آن را در اتاق فرار پیدا کنید. به عنوان مثال این قفل ممکن است یکی از کاشی های روی دیوار باشد. در واقع پیدا کردن قفل، یکی از مراحل مهم برای باز کردن آن است.

قفل کلیدی پازلی

این نوع قفل ها معمولاً ظاهر ساده ای دارند و یک یا چند کلید همراه آنها است. برخی از آنها بدون کلید نیز باز می شوند. در اغلب آنها شکل کلید با جای کلید روی قفل، متفاوت است. در واقع کلید را نمی توانید به آسانی در قفل فرو کنید و آن را باز نمایید.

قفل پازلی اتاق فرار
قفل پازلی

برای آنکه بتوانید از کلید استفاده کنید باید چندین حرکت و جا به جایی مکانیکی روی قفل انجام دهید. با انجام این جا به جایی ها جای کلید روی قفل متناسب با شکل کلید می‌گردد و شما می توانید از کلید استفاده نمایید. این نوع قفل هاب کلیدی، دارای سطح دشواری مختلفی هستند.

قفل داوینچی اتاق فرار

قفل های داوینچی معمولاً دارای ظاهر قدیمی هستند. این نوع قفل ها می توانند ظاهر اتاق فرار را کلاسیک جلوه دهند. این نوع قفل اتاق فرار شبیه یک استوانه است که تعدادی حلقه دور آن پیچیده شده است. روی هر یک از حلقه ها حروف الفبایی و یا اعداد درج شده اند.

قفل داوینچی

برای باز شدن قفل باید با چرخاندن حلقه ها کد مورد نظر تولید شود. رمز این نوع قفل را باید با توجه به عناصر موجود در اتاق فرار و وضعیت آنها حدس زد. قفل های داوینچی در اندازه های متفاوتی وجود دارند و تعداد نشانه های هر حلقه در آنها مختلف است. رمز این قفل ها قابل تغییر است.

جمع بندی پروچس

انواع مختلفی از قفل های اتاق فرار وجود دارند. برای باز کردن هر یک از انواع قفل ها نیاز است که راهنمای قفل اتاق فرار را مطالعه کرده باشید. این راهنما معمولاً قبل از شروع بازی در اختیار بازیکنان قرار می گیرد. در ضمن اگر قبل از ورود به اتاق فرار اطلاعات کافی در مورد انواع قفل ها کسب کرده باشید؛ بهتر می توانید مراحل بازی را به اتمام برسانید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها