اتاق فرار چیست؟ در اتاق فرار چه اتفاقی می افتد؟

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چگونه می‌توانید از روزمرگی های موجود، به دنیایی پر از راز ها و چالش ها وارد شوید؟ یکی از بهترین راه‌ها، وارد شدن به دنیای دلنشین اتاق‌های فرار است. پس اگر می خواهید بدانید منظور از اتاق فرار چیست تا پایان این مقاله با پروچس همراه باشید.

اتاق فرار چیست

به دنیای اتاق های فرار خوش آمدید.

بازی اسکیپ روم یا اتاق فرار چیست؟

اتاق فرار بازی مهیجی است که به صورت گروهی برگزار می شود. در اتاق فرار، باید همه بازیکنان با هم همکاری کنند تا بتوانند سرنخ ها را پیدا کرده و با استفاده از آنها معما ها را حل کنند. در واقع همه با هم همکاری می کنند تا بتوانند از اتاق، فرار کنند.

این بازی در یک یا چند اتاق انجام می شود و برای تکمیل بازی محدودیت زمانی وجود دارد که معمولاً 60 تا 120 دقیقه است. در اتاق فرار یکی دیگر از اهداف این است که همه چیز در کوتاهترین زمان ممکن انجام شود.

هدف اصلی بازی اتاق فرار چیست؟

اینکه هدف اصلی اتاق فرار چیست یکی از سوالات مطرح در زمینه اتاق فرار است. به طور کلی می توان گفت هدف اصلی این بازی ایجاد یک تجربه همه جانبه و سرگرم کننده برای بازیکنان است. بازی های فرار را می‌توان با اعضای خانواده، دوستان، همکاران و حتی با افراد غریبه انجام داد.

بازی اتاق فرار چیست

تم و انواع اتاق فرار چیست؟

قبل از شروع این بازی بهتر است بدانید که تم اتاق فرار چیست و چه تاثیری در بازی دارد. منظور از تم اتاق فرار طراحی خاصی است که اتاق فرار می تواند داشته باشد و نقش مهمی در تعیین نوع بازی ایفا می کند.

اگر تم اتاق فرار به خوبی طراحی شود؛ می تواند بازیکنان را در سناریو غوطه ور کند. در چنین اتاقی بازیکنان وادار می شوند با تمام وجود برای حل معماها و یافتن سرنخ ها تلاش کنند. تم و اتاق فرار می تواند به صورت ترسناک، تاریخی، تخیلی، کودکانه و غیره باشد.

تاریخچه اتاق فرار

اتاق فرار یک سرگرمی زنده است که در سراسر جهان وجود دارد و میلیاردها دلار برای ساخت اتاق های فرار هزینه شده است. اگر بخواهید در همه اتاق های فرار جهان به صورت پشت سر هم بازی کنید؛ حدوداً به 6 سال زمان نیاز دارید.

اولین اتاق های فرار در اواسط دهه 2000 در کشور ژاپن ساخته شدند. برخی معتقدند که بازی رایانه ای ” اتاق زرشکی” ساخته توشیمیتسو تاکاگی جرقه ساخت این اتاق ها را روشن ساخته است. این اولین بازی آنلاین اتاق فرار بود که در آن از مفاهیم تنها بودن در یک اتاق، تلاش برای یافتن سرنخ ها و حل کردن معماها استفاده می شد.

در ماه جولای سال 2007 مردم آسیا فهمیدند که اسکیپ روم چیست و در اولین اتاق فرار زنده، مشابه اتاق های فرار امروزی بازی کردند. این اتاق فرار توسط تاکائو کاتو و شرکت اسکرپ ساخته شد. در این اتاق فرار 5 الی 6 بازیکن می توانستند بازی کنند.

اکنون شرکت اسکرپ سازنده اتاق های فراری است که در آنها هزاران نفر به صورت اشتراکی می توانند بازی کنند.

پس از این رویداد مردم در سراسر اروپا و آمریکا نیز فهمیدند که اتاق فرار چیست و اولین اتاق فرار اروپا در سال 2012 افتتاح شد.

تاریخچه اتاق فرار در ایران

شاید اگر تا قبل از سال 1395 می پرسیدید اتاق فرار یعنی چی کمتر کسی می توانست پاسخ دقیقی به شما بدهد. اولین اتاق فرار ایران در سال 1395 در عمارت دبیرالملک تهران توسط تیم اسکیپ روم دات آی آر ساخته شد. بازی ای که در این اتاق فرار ارائه شد؛ “نجات شهر” نام داشت.

اسکیپ روم چیست
یکی از اتاق های فرار عمارت دبیرالملک

در نجات شهر، بازیکنان متوجه می شوند که قرار است یک عملیات تروریستی انجام شود. آنها باید با پیدا کردن سرنخ ها و پاسخ معماها مانع وقوع این حادثه شده و شهر را نجات دهند.

پروژه اتاق فرار نجات شهر، موفقیت آمیز بود و توانست علاقمندان زیادی را به سوی خود جذب کند. کم کم پای اتاق فرار به سایر استان های کشور نیز باز شد.

جالب است بدانید که کلبه وحشت، اولین اتاق فرار ترسناک کشور لقب گرفته است که توسط مجموعه انیگما و در سال 1396 تاسیس شده است.

مزایای اتاق فرار نسبت به دیگر بازی‌های گروهی

اکنون که می دانید اتاق فرار چیست به راحتی می توانید آن را با سایر بازی های گروهی مقایسه کنید. بازی در اتاق فرار یک بازی همه جانبه است. این بازی می تواند شامل پیدا کردن یک کد رمز باشد که با دانستن تاریخ تولد یکی از مشاهیر به دست می آید یا شامل پیدا کردن یک کلید باشد که در زیرِ دیواری، مخفی شده است و نیازمند کنده کاری است.

اتاق فرار یعنی چی

پس مهم‌ترین مزیت اتاق فرار نسبت به سایر بازی های گروهی همه جانبه بودن آن است. به طور خلاصه می توانیم برخی از مزایای منحصر به فرد این بازی را به صورت زیر بیان کنیم.

 • اتاق فرار می تواند منجر به رشد مهارت های ظریف حرکتی بازیکنان شود. مهارت های ظریفی از جمله هماهنگی دست و چشم و درک فضایی، می توانند در اتاق فرار بهبود یابند.
 • اتاق فرار سبب بهبود مهارت های اجتماعی و ارتباطی می شود. در اتاق فرار بازیکنان مجبورند با هم همکاری کنند. اگر آنها نتوانند با هم تیمی های خود ارتباط خوبی برقرار کنند نمی توانند موفقیتی را به دست آورند. در واقع اتاق فرار یک فعالیت تیم سازی بسیار محبوب است.
 • بازی در اتاق فرار می تواند سبب بهبود خلق و خوی افراد شود. پیدا کردن سرنخ ها و حل پازل ها در اتاق فرار سبب آزاد شدن مقداری دوپامین در مغز بازیکنان و در نتیجه بهتر شدن حال آنها می شود.
 • اتاق فرار می تواند مهارت های حرکتی بازیکنان را بهبود دهد. در اتاق فرار ممکن است به مهارت های حرکتی مانند تعادل، پریدن و یا دویدن نیاز باشد. این فعالیت های بدنی سبب ارتقا مهارت های حرکتی بازیکنان می شود.

قوانین اتاق فرار

دانستن پاسخ سوالاتی مانند “قوانین اسکیپ روم چیست و آیا پیروی از این قوانین الزامی است؟” می تواند میزان موفقیت شما را در بازی افزایش دهد.

منظور از اتاق فرار چیست

در کنار قوانین مشترکی که در همه اتاق های فرار وجود دارد؛ برخی از اتاق‌های فرار نیز دارای قوانین خاص خود هستند. این قوانین خاص را صاحبان اتاق های فرار برای مدیریت بهتر مرکز تفریحی خود وضع می کنند. برخی از قوانین مشترک اتاق های فرار به شرح زیر هستند:

 1. اتاق واقعاً قفل نیست. بازیکنان هر زمان که بخواهند می توانند از همان راهی که وارد شده اند؛ خارج شوند.
 2. تمام وسایل الکترونیکی از جمله موبایل ها و تبلت ها باید خارج از اتاق گذاشته شوند. در برخی از اتاق‌های فرار این قانون در مورد کت ها و کیف های پول نیز وجود دارد.
 3. آن‌چه در اتاق فرار می بینید یا می شنوید؛ در همان جا رها کنید. هیچ سرنخ و پازلی را بیرون اتاق فرار به اشتراک نگذارید. این کار سبب از بین رفتن لذت بازی برای سایر بازیکنان می شود.
 4. سرنخ هایی در سراسر اتاق وجود دارد که شما باید آنها را کشف کنید؛ اما در صورت نیاز می توانید برای حل معما از میزبان کمک یا هینت(hint) بگیرید.
 5. یک کلید فقط یک قفل را باز می کند؛ بنابراین پس از پیدا کردن کلید یک قفل، آن را روی همان قفل رها کنید.

در ضمن بهتر است در حین بازی مراقب باشید که به وسایل موجود در اتاق خسارت وارد نکنید؛ زیرا طبق قوانین برخی از اتاق های فرارT در صورت تخریب وسایل اتاق، باید غرامت آن را بپردازید.

نکاتی که قبل از تجربه اتاق فرار باید بدانید

اگر در این بازی مبتدی هستید؛ مسلماً می‌خواهید بدانید باید‌ها و نباید‌های ورود به اتاق فرار چیست و در بازی چه نکاتی باید رعایت شوند.

اتاق فرار چیه

اگر برای اولین بار می خواهید وارد این بازی شوید؛ نکات زیر را به خاطر بسپارید:

 • ماموریتی در اتاق فرار به شما داده می شود که شما باید با استفاده از سرنخ ها و در زمان معین، آن را به اتمام برسانید. به عنوان مثال باید الماس هایی را که توسط کارمند بانک پنهان شده است تا قبل از به کار افتادن مجدد آژیرهای غیر فعال شده، پیدا کنید.
 • این نکته را در نظر داشته باشید که اتاق فرار واقعاً قفل نمی شود و اگر در قفل باشد هر لحظه که شما بخواهید؛ مدیر اتاق آن را برای شما باز می کند.
 • اتاق فرار برای همه است. معنای این جمله این است که شما برای بازی در اتاق فرار به هیچ مهارت خاصی نیاز ندارید.
 • بازی در اتاق فرار یک تجربه تیمی است؛ بنابراین باید برای موفقیت با هم تیمی های خود تعامل داشته باشید.
 • بهتر است لباس راحت و مناسب بپوشید که حرکات شما را کند یا محدود نکند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *