معرفی انواع ژانرهای اتاق فرار

54
انواع اتاق فرار

بازی در اتاق های فرار قطعاً تجربه لذت بخشی خواهد بود. اما بهتر است قبل از آغاز این بازی با انواع اتاق فرار آشنا شوید تا بتوانید بازی خاطره انگیزی را متناسب با روحیات خود تجربه کنید.

سبک های اتاق فرار روی عناصر متمایزی مانند کار گروهی، استفاده از حواس و یا منطق تمرکز دارند و برای بازی در آنها به رویکرد خاصی نیاز است.

افراد مختلف، ژانرهای اتاق فرار متفاوتی را انتخاب می کنند و هر یک از انواع ژانر اتاق فرار ممکن است برای شخصی بسیار لذت بخش و برای فرد دیگری کسل کننده باشد. پس همه چیز بستگی به سلیقه افراد دارد.

با پروچس همراه شوید تا با انواع اسکیپ روم آشنا شده و بتوانید بهترین گزینه ممکن را برای خود انتخاب کنید.

ژانر و انواع اتاق فرار

برخی از ژانر های اتاق فرار به شرح زیر هستند:

 • ترسناک یا دلهره آور
 • معمایی یا پازلی
 • ماجراجویی
 • تاریخی
 • کمدی
 • فانتزی
 • جنگی یا اکشن

در ادامه تمامی این ژانرها را بررسی خواهیم کرد.

ژانر اتاق فرار ترسناک

فیلم های ترسناک الگوهای بسیار خوبی برای ساخت انواع اسکیپ روم با ژانر وحشتناک هستند. در اغلب آنها خط اصلی داستان، بازیکن را ترغیب می‌کند که از خانه وحشت یا از یک قاتل سریالی دیوانه فرار کند.

انواع اتاق فرار
قسمتی از یک اتاق فرار ترسناک

در این گروه از اتاق های فرار اکتور های زنده، سکوهای پرش مختلف، تصاویر و صداهای وحشتناک و آزاردهنده وجود دارند. بازی در این اتاق ها برای بازیکنان بسیار جوان و کم تجربه و افراد با روحیات ضعیف پیشنهاد نمی شود. معمولاً افرادی که عاشق هیجان هستند؛ این ژانر را انتخاب می کنند.

ژانر اتاق فرار معمایی یا پازلی

در میان انواع اتاق فرار اتاق های معمایی یا پازلی می توانند شما را تبدیل به یک کارآگاه کنند. در این نوع ژانر معمولاً یک داستان پلیسی یا کارآگاهی مانند داستان یک قتل مرموز یا داستان های شرلوک هلمز وجود دارد.

بازیکنان باید موارد مختلف موجود در اتاق را موشکافی کنند تا بتوانند سرنخ هایی را به دست آورند. آنها باید با استدلال های خود سرنخ ها را دنبال کنند تا راهی برای حل ماجرا و فرار از اتاق پیدا نمایند. تنها باهوش‌ترین فرد می تواند کلید را پیدا کند و از اتاق خارج شود.

برخی از انواع رایج پازل که در اتاق فرار معمایی استفاده می شوند عبارتند از:

 • شکار لاشخور: در این پازل شما باید متن یا اشیا پنهانی مانند کلید ها، آهنربا ها، تکه های کاغذ و موارد مشابهی را پیدا کنید.
 • پازل های ذهنی: در این پازل ها باید از منطق و قدرت حل مسئله خود استفاده کنید تا بتوانید فرار کنید. به عنوان مثال باید کلمات یا کد هایی را رمز گشایی کرده یا یک معما را حل کنید.
 • پازل های فیزیکی: در این پازل ها از دستکاری فیزیکی اجسام مانند فشردن یک دکمه استفاده می شود.
 • پازل های نوشتاری: این پازل ها می توانند شامل حل معادلات تا پیدا کردن غلط های املایی باشند.
 • پازل های حسی: در این نوع پازل ها شما باید از حواس پنجگانه خود استفاده نمایید. (در ادامه این نوع پازل بیشتر بررسی می شود.)

اتاق فرار با پازل حسی:

یکی از بخش های بسیار مهم برای بازی در اتاق فرار، حس است که معمولاً مورد بی توجهی واقع می شود. در برخی از انواع اتاق فرار تمرکز روی حواس است و بازیکنان تجربه منحصر به فردی را به دست می آورند.

لحظاتی در این اتاق ها وجود دارد که استفاده از حس بویایی و یا شنوایی نسبت به منطق اولویت بیشتری دارد. در ادامه نحوه ایفای نقش حواس مختلف بیان می شود.

ژانرهای اتاق فرار

حس شنیداری:

در اغلب اتاق های فرار یک آهنگ زمینه پخش می شود. شما برای باز کردن یک قفل یا رمز‌گشایی یک کلمه پنج حرفی، باید به صداهایی که پخش می شوند با دقت گوش دهید. سعی کنید نشانه‌های صوتی را خوب به خاطر بسپارید و دنبال نشانه های شنیداری تکرار شونده مانند کد های مورس باشید.

حس بینایی:

در اتاق فرار باید به هر چراغ چشمک زنی توجه کنید؛ زیرا ممکن است یک کد مورس باشد. یکی دیگر از موارد رایج در این نوع اتاق های فرار همان black light یا نور سیاه است که ممکن است آن را در یک کشو یا کابینت قفل شده پیدا کنید. در اکثر مواقع پس از مواجه شدن با نور سیاه یک کد چهار رقمی را خواهید دید.

حس بویایی:

بوهای مختلف می توانند صحنه را تنظیم کنند. به عنوان مثال از بوی ماهی ممکن است برای قلمرو دزدان دریایی استفاده شود. به طور کلی یک بوی خاص می تواند سرنخی برای یک پازل باشد.

حس لامسه:

در برخی اتاق های فرار ممکن است نیاز باشد برای به دست آوردن سرنخ، چیزهایی را لمس کنید. مثلاً ممکن است مجبور شوید ناهمواری‌هایی را برای پیدا کردن یک درب مخفی لمس نمایید.

ژانر اتاق فرار ماجراجویی

در میان انواع اسکیپ روم این ژانر محبوبیت خاصی دارد. در واقع در این ژانر شما می توانید کاشف مکان های عجیب و غریب از اهرام باستانی گرفته تا چیزی شبیه به گنج باشید.

در این ژانر، بازیکنان وادار به انجام برخی فعالیت های بدنی مانند خزیدن و… و عبور از مسیری دشوار می شوند. همچنین آنها با حل معماهای مختلف مهارت های حل مسئله خود را به رخ دیگران می کشند.

ژانر اتاق فرار تاریخی

اتاق تاریخی یکی از انواع اتاق فرار است که می تواند سبب عملی شدن رویای دیرینه انسان یعنی سفر به اعماق تاریخ شود.

انواع اسکیپ روم
اتاق فرار تاریخی

این نوع اتاق های فرار بازیکنان را به زمان و مکان دیگری مانند قرون وسطی یا مصر باستان می برند. این اتاق ها معمولاً دارای دکوراسیون خاص آن دوران هستند و بازیکنان باید پازل هایی را با توجه به رویدادهای تاریخی و یا فرهنگی حل کنند.

ژانر اتاق فرار کمدی

به جرات می توان گفت در میان انواع اتاق فرار اتاق های کمدی یکی از نیاز‌های انسان امروز هستند. در این اتاق‌های مفرح از پازل هایی با تم کمدی استفاده می شود و بازیکنان در حین داستان، بارها و بارها وادار به خنده می گردند.

در ساخت این نوع اتاق ها از داستان های کمدی محبوب و گاهی از طنز های بی معنی استفاده می شود. استفاده از این اتاق ها یکی از روش های نوین برای شاد کردن روحیه افراد خانواده می باشد.

در یک اتاق فرار کمدی همه چیز از لباس های عجیب بازیکنان گرفته تا رفتارهای نامتعارف آنها با یک تم خنده دار آمیخته شده است.

ژانر اتاق فرار فانتزی

در ژانرهای اتاق فرار فانتزی رد‌پای اسطوره ها، افسانه ها و تخیل به وضوح دیده می شود، به طوری که احساس می کنید وارد دنیای نامتعارفی شده اید که تنها در خواب و رویا دیده باشید.

بازیکنان این اتاق ها برای حل پازل های طراحی شده باید از قوه تخیل خود استفاده کنند. فکر کردن خارج از چارچوب، ممکن است به ارتباط با موجودات جادویی، سحر شده و خارق العاده منجر شود. در این نوع اتاق ها وجود تخیل به خوبی حس می گردد.

انواع ژانر اتاق فرار

ژانر اتاق فرار جنگی با اکشن

انواع اتاق فرار جنگی مکان های بسیار خوبی برای تخلیه انرژی افراد هستند و آینده ی بسیار درخشانی دارند. در این نوع اتاق ها همه چیز برای یک نبرد سخت و تمام عیار مهیا است.

انواع سلاح های سرد و گرم مختلف در دسترس بازیکنان قرار دارد و بازیکنان باید با استفاده به موقع از سلاح ها و تاکتیک های نظامی، دشمن را شکست دهند.

در ضمن انواع اتاق فرار را می توان بر اساس توالی داستان به صورت زیر گروه بندی نمود:

 1. خطی
 2. غیر خطی
 3. مختلط یا ترکیبی

انواع اتاق های فرار بر اساس توالی داستان

با توجه به ترتیب ظهور پازل های مختلف داستان، می توان اتاق های فرار را در گروههای زیر بررسی کرد:

اتاق های فرار غیر خطی:

در این مدل، بازیکنان به طور همزمان برای حل چندین پازل تلاش می کنند. آنها باید پس از حل کردن معماهای کوچک با ترکیب آنها معمای بزرگتری را حل کنند.

این نوع اتاق برای گروههای بزرگ و بازیکنان حرفه ای مناسب است.

هر یک از بازیکنان نقش خود را بازی می کنند و توانایی های برنامه ریزی، حل مسئله و برقراری ارتباط خود را محک می زنند.

اتاق های فرار خطی:

در همه انواع اسکیپ روم خطی، مسائل به صورت زنجیره ای به همدیگر وابسته هستند؛ یعنی ترتیب حل مسائل بسیار مهم است. هر یک از معماها باید قبل از تلاش برای حل معمای بعدی حل شوند. در واقع در اینجا سیستم صف برقرار است.

این نوع اتاق برای تیم های کوچکتر با بازیکنان تازه کار مناسب است؛ زیرا با پیچیدگی های بیش از حد، بازیکنان را سر در گم نمی کند. بازیکنان در این اتاق ها باید برای حل مسائل به همدیگر کمک کنند بنابراین بازی در این نوع اتاق ها سبب پرورش توانایی کار گروهی در آنها می شود.

اتاق های فرار مختلط یا ترکیبی:

در اتاق های فرار ترکیبی برای حل معماهای بزرگتر باید چندین معمای کوچکتر حل شوند. بازیکنان برای حل معماهای کوچک می توانند به طور همزمان تلاش کنند و ملزم به همکاری با یکدیگر می باشند. سپس با ترکیب این پاسخ ها، پاسخ مسئله بزرگتری به دست می آید و راه برای ادامه بازی باز می شود. این روند تا انتهای بازی ادامه دارد.

انواع گروههای کوچک و بزرگ می توانند در این نوع اتاق، بازی کنند. در این اتاق ها همه چیز به خوبی سازماندهی شده است و هر بازیکن کاری برای انجام دادن دارد.

بررسی انواع سناریوهای اتاق فرار

سناریو اتاق فرار در واقع همان فیلمنامه اتاق فرار است که روند اتفاقات را تعیین می کند. سناریوهای اتاق فرار بسیار متنوع هستند و می توانند هر موضوعی داشته باشند.

برخی از آنها ممکن است با موضوعات تاریکی مانند قتل سروکار داشته باشند. موضوعات فانتزی نیز مانند هیولاها یا سایر موجودات ماوراء طبیعی در سناریوهای اتاق فرار وجود دارند.برخی از سناریوها برای کودکان ساخته شده اند و داستان های شادی را به نمایش می گذارند.

فردی در حال فرار از یک خون آشام در اتاق فرار

سناریوی اتاق فرار در واقع طرح این اتاق را مشخص می کند. در سناریو تعیین می شود که چگونه کاراکتر ها در مخمصه فعلی خود گیر بیفتند و وقتی راهی برای خروج پیدا کردند؛ چه اتفاقی بیفتد.

با توجه به این که در ساخت اتاق فرار از کدام یک از انواع سناریو اتاق فرار استفاده شده است؛ ظاهر اتاق تعیین می شود. به عنوان مثال اگر سناریو مربوط به دزدان دریایی است؛ طراحی اتاق باید شبیه فضای داخلی کشتی باشد.

برای پیاده سازی سناریوهای دارای خون آشام ها و زامبی ها لازم است لکه های خونین در محیط اتاق ایجاد گردد.

اهمیت پایان داستان در سناریوهای اتاق فرار

پایان داستان یکی از مهم ترین بخش ها در انواع سناریو اتاق فرار است. انتخاب پایان داستان می تواند تعیین کننده تاثیر داستان روی بازیکنان باشد. اگر بازی اتاق فرار برای بچه ها باشد؛ بهتر است سناریو پایان خوشی داشته باشد و در انتهای داستان همه شخصیت ها با هم دوست شوند. برای سایر انواع اتاق فرار مانند اتاق فرار های وحشتناک ممکن است پایان بازی دلگیر و ترسناک باشد.

چگونه یکی از انواع اسکیپ روم را انتخاب کنیم؟

با توجه به اندازه گروه می توانید یکی از انواع اتاق فرار خطی، غیر خطی و یا ترکیبی را انتخاب کنید. برای گروههای 4 تا 6 نفره یک اتاق فرار خطی انتخاب خوبی است؛ زیرا همه اعضا می توانند به صورت فعال بازی کرده و معما را حل کنند.

انواع ژانر اتاق فرار

اگر شما یک گروه بزرگتر دارید؛ می توانید به سراغ اتاق های فرار غیر خطی و ترکیبی بروید. در این اتاق های فرار هر یک از اعضا کاری برای انجام دادن دارند و بازی کسل کننده نخواهد بود.

نکاتی برای بازی در انواع اتاق فرار

فرقی نمی کند در کدام یک از انواع اتاق فرار می خواهید بازی کنید، به هر حال برای موفقیت در اتاق فرار لازم است سرنخ های پنهان را کشف کرده و معما های چالش برانگیز را حل کنید.

هر چیزی که کشف می کنید ممکن است یک سرنخ یا معمایی باشد که باید آن را حل کنید. نکته مهم این است که شما باید از سرعت بالایی برخوردار باشید. برای کسب موفقیت نکات زیر را نیز رعایت کنید:

 • همه چیز را با دقت نگاه کنید.

با اولین ورود به یک اتاق جدید همه چیز و همه جا را از زیر فرش ها گرفته تا تابلوهای روی دیوار و کتاب‌های کتابخانه با دقت بررسی کنید. اینها می توانند شامل سرنخ های جدید و مهمی باشند.

 • به دنبال یافتن الگوها باشید.

راه حل همیشه واضح نیست. برای یافتن شباهت ها یا بی نظمی ها با دقت نگاه کنید.

 • از مهارت های همه اعضا استفاده کنید.

فرار از اتاق یک تلاش تیمی است بنابراین از مهارت های یکدیگر استفاده کنید. مثلا برخی از اعضای تیم ممکن است قدرت تجزیه و تحلیل بالایی داشته باشند و برخی دیگر ممکن است در پیدا کردن سرنخ ها خوب عمل کنند.

 • پازل های حل شده و سرنخ های استفاده شده را جدا کنید.

معمولاً از یک سرنخ در بازی تنها یک بار استفاده می شود؛ بنابراین بهتر است سرنخ هایی را که استفاده شده اند تفکیک کنید. در این روش اعضای تیم وقت خود را برای استفاده مجدد از سرنخ های سوخته هدر نمی دهند.

 • خوش بین باشید.

سعی کنید در حین بازی دلسرد و نا امید نشوید و همواره به تلاش خود ادامه دهید. تسلیم نشوید و به یاد داشته باشید که شما می خواهید اوقات خوشی را با هم تیمی های خود رقم بزنید. با این روش علاوه بر لذت بردن از بازی شانس موفقیت شما برای خروج از اتاق فرار نیز افزایش می یابد.

انواع اتاق فرار از نظر مکان

در کنار اتاق های فرار حضوری، انواع اتاق فرار مجازی نیز به وجود آمده است. در واقع از نظر مکانی می توان اتاق‌های فرار را در دو دسته حضوری و مجازی قرار داد. در اتاق های فرار حضوری همه بازیکنان در یک مکان فیزیکی حضور می یابند و به صورت واقعی با همدیگر تعامل دارند.

گاهی ممکن است در محل زندگی شما اتاق فرار وجود نداشته باشد یا هم تیمی های شما در نقاط مختلف زندگی کنند. در اینجا می توان از انواع اتاق فرار مجازی استفاده کرد. مزیت اتاق های فرار مجازی این است که با باز کردن مرورگر خود می توانید بازی را آغاز کنید. در این ماجراجویی‌های آنلاین شما می توانید بازی خود را ذخیره کرده و بعداً آن را از همان نقطه ادامه دهید.

جمع بندی پروچس

انواع اتاق فرار می توانند گزینه های مناسبی برای تفریح و سرگرمی باشند. ژانرهای اتاق فرار متنوع هستند پس بهتر است قبل از این که بخواهید با هم تیمی های خود یک اتاق فرار را انتخاب کنید با این ژانرها آشنا شوید.

هر یک از این ژانرها ممکن است برای گروهی از افراد بسیار جذاب و برای گروه دیگری کسل کننده باشند. در ضمن برای بازی در یک اتاق فرار با سبکی خاص ممکن است محدودیت هایی مانند حداقل تعداد نفرات وجود داشته باشد.

یک اتاق فرار ترسناک ممکن است با روحیات شما یا اعضای گروه شما سازگاری نداشته باشد.

درکل بازی در اتاق های فرار مهارت های تفکر، استدلال، حل مسئله و کار گروهی شما را بهبود می‌دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها